logo_2

Jak nauczyć dziecko jeździć na nartach?

Jeszcze tylko kilka dni i rozpocznie się zima. A jak zima to narty – chyba większości z nas ta pora roku kojarzy się ze stokami i jazdą na nartach. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Każdego roku coraz więcej osób chce zdobyć umiejętność jazdy na nartach – także dzieci. Choć mogłoby się wydawać, że nauka jazdy na nartach to ciężka sprawa w przypadku najmłodszych, to jednak nie do końca tak jest. Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak nauczyć dziecko jeździć na nartach. Zachęcamy do przeczytania!

Kiedy dziecko może rozpocząć naukę jazdy na nartach?

Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się, jaki jest idealny czas na rozpoczęcie nauki jazdy na nartach w przypadku dzieci. Zgodnie z tym co mówią eksperci – naukę jazdy na nartach dzieci mogą rozpocząć chwilę po skończeniu 2. roku życia. Jednak należy pamiętać o tym, że w tym wieku treningi nie powinny być zbyt intensywne, co wynika z tego, że to okres kształtowania się bioder u dzieci. Nauka jazdy na nartach powinna przebiegać nieco inaczej niż w przypadku dorosłych.

Najlepiej znaleźć dobrą szkółkę narciarską, w której są zatrudnione osoby mające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Wiedzą oni, że zajęcia dla najmłodszych powinny być przeprowadzane w formie zabawy – czyli niekoniecznie powinny się one skupiać na nauce techniki narciarskiej, lecz na wprowadzeniu wszelkich elementów narciarskich. Na pierwszych lekcjach dziecko powinno zostać oswojone ze sprzętem narciarskim.

Trzeba też tutaj zaznaczyć, że każde dziecko jest inne. Dlatego nie powinniśmy się martwić, jeśli nasz 2,5-letni maluch nie do końca rozumie podstawy narciarstwa. Najprawdopodobniej potrzebuje więcej czasu – pamiętaj: nie należy się śpieszyć. Dajmy mu czas, aby się oswoiło z narciarstwem. Nierzadko bywa tak, że dopiero po skończeniu 5. roku życia dziecko jest gotowe na pierwsze zajęcia w szkółce narciarskiej i nie jest to nic dziwnego.

Nauka jazdy na nartach – jak wygląda w przypadku dzieci?

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że jazda na nartach to jeden z najlepszych sportów zimowych. Wielu miłośników narciarstwa co roku nie może doczekać się, aż nadejdzie zima, by móc pojeździć na śniegu. Narty to coś, co sprawia frajdę zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jednak wielu rodziców nie do końca wie, jak nauczyć swojego malucha jeździć na nartach, dlatego przychodzimy z pomocą! Zapoznaj się z naszymi kilkoma poradami.

Daj dziecku czas na oswojenie się ze śniegiem

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez rodziców jest to, że chcieliby oni, aby ich dziecko od razu potrafiło jeździć na nartach, kiedy maluch nawet nie do końca wie, co to jest śnieg. Nie należy tak robić! Na samym początku warto postanowić na zabawy na śniegu. Spędź ze swoim dzieckiem trochę czasu na śniegu – niech ono zobaczy, jaki jest śnieg. Daj mu czas, aby oswoiło się ze śniegiem. To bardzo istotne, aby nie oczekiwać, że dziecko od razu będzie doskonale jeździło na nartach.

Znajdź dobrą szkółkę narciarską

Wielu rodziców próbuje samodzielnie nauczyć swojego malucha jazdy na nartach, ale niestety rzadko kiedy jest to skuteczne. Często bywa tak, że dzieci znacznie lepiej słuchają obce osoby niż własnych rodziców, dlatego warto znaleźć dobrą szkółkę narciarską. To same plusy! Przede wszystkim masz pewność, że Twoje dziecko będzie pod opieką profesjonalistów i będzie miało szansę na zabawę, ale także na naukę. Uwierz, że nie ma sensu tracić nerwów – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nauka jazdy przez instruktora.

Rozgrzewka to podstawa!

Jazda na nartach jest dość męcząca – z tego właśnie powodu wiele osób stroni od tego sportu. Biorąc pod uwagę to, że nie jest to najłatwiejszy sposób – należy dziecko przygotować przed udaniem się na stok. Właściwie rzecz biorąc – każdy, kto planuje rozpocząć naukę na nartach powinien się do tego odpowiednio przygotować. W jaki sposób? Zazwyczaj wystarczające są po prostu regularne spacery.

Jazda pługiem – skup się na tym stylu

Jazda pługiem to technika, od której chyba zaczynał każdy narciarz, a to wszystko dlatego, że jest ona bardzo prosta. Nazywana jest najskuteczniejszym oraz najprostszym sposobem zwalniania, skręcenia i zatrzymywania się, dlatego ucząc dziecko jazdy na nartach, warto skupić się na tej technice.

Sprzęt narciarski dla dziecka

Kolejną kwestią, nad którą zastanawia się wielu rodziców jest to, czy lepiej wypożyczyć, czy kupić sprzęt narciarski dla dziecka. Biorąc pod uwagę to, że dzieci są kapryśne i bardzo szybko może im się znudzić narciarstwo to lepiej nie ryzykować i zdecydować się na wypożyczenie sprzętu. To znacznie bardziej opłacalna opcja. Jeśli jednak mamy pewność, że nasze dziecko pokocha jazdę na nartach lub już po pierwszych zajęciach zauważymy, że to jest coś, co pozostanie w życiu dziecka na dłużej, to warto zakupić sprzęt narciarski.Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button