logo_2
 

Jak dobrać długość nart dla dziecka?

Jak dobrać długość nart dla dziecka?

Chcesz zabrać swoje dziecko na narty, lecz zastanawiasz się, jakie kupić narty dla małego narciarza? To powszechny problem wśród rodziców, którzy chcą, by ich dzieci nauczyły się jazdy na nartach. Ten element koniecznie musi być dobrze dopasowany, ponieważ właściwie to od nart jest zależne, czy dziecko polubi ten sport, czy też nie. Wybierając narty dla dziecka, należy przede wszystkim ustalić ich odpowiednią długość. Dowiedz się więcej!

Narty dla najmłodszych dzieci

Zdaniem ekspertów dzieci mogą stawiać pierwsze kroki na nartach już w wieku 3-5 lat! Jednakże pamiętajmy, że nie każdy maluch jest na to gotowy w tym wieku. Dlatego, jeśli widzimy, że dziecko jest niechętne, to nie zmuszajmy go. Jednak jeśli ma duże chęci i jest gotowe, to warto rozpocząć naukę. W tym celu należy zakupić narty o długości około 60-80 cm, czyli takie, które sięgają do pachy malucha.

Bardzo ważne jest to, aby narty dla dziecka były lekkie, dzięki czemu nauka i opanowywanie podstaw poruszania się na stoku będzie dużo prostsze dla malucha. Powinny być też oczywiście dobrze wytaliowane, dzięki czemu wchodzenie w skręt będzie łatwiejsze.

Dodatkowo warto wiedzieć, że zazwyczaj producenci oferują w komplecie także wiązania, które są dość lekkie i całkowicie bezpieczne, co umożliwia nam zaoszczędzenie pieniędzy, jak i czasu. Pamiętajmy jednak, że dzieci szybko rosną, więc jeśli dziecko pokocha ten sport, to najprawdopodobniej co roku będziemy musieli kupować nowe narty. Zatem czasem lepszym rozwiązaniem okazuje się korzystanie z wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Narty dla nieco starszych dzieci – od 6. roku życia

Wybór nart dla dzieci w wieku między 6 – 12 lat jest nieco bardziej skomplikowany. Zanim dokonamy zakupu, to przede wszystkim musimy uwzględnić kilka czynników takich jak wzrost, waga oraz jego umiejętności. Jeśli maluch ma już doświadczenie i jeździł w poprzednich sezonach na nartach, to śmiało możemy wydłużać narty dla niego. Możemy wybrać narty sięgające nawet do barków, lecz ważne, aby miały one głębokie taliowanie. Mimo wszystko pamiętajmy, aby nadal były to narty stworzone dla juniorów.

Co natomiast z dziećmi, które dopiero rozpoczynają naukę w tym wieku? Jeśli tak jest, to powinniśmy kierować się zasadą: im krótsza i bardziej taliowana narta, tym lepsza. Narty dla maluchów rozpoczynających przygodę z narciarstwem powinny być krótsze o około 20-30 cm od ich wzrostu.

Jakie narty dla nastolatków?

Dokonując wyboru nart dla nastolatka, powinniśmy szukać wśród nart juniorskich, które są elastyczne i lżejsze od tych stworzonych dla osób dorosłych. Umożliwiają one swobodne i lepsze prowadzenie narty przy mniejszej masie, a także nie obciążają mięśni i stawów juniora. Długość nart nie powinna być większa od wzrostu nastolatka. Jednakże takie narty są już bardzo podobne do tych modeli, z których korzystają dorośli. Dla nastolatków absolutnie nie powinniśmy wybierać jeszcze ciężkich i sztywnych nart, ponieważ może to doprowadzić nawet do bolesnych kontuzji!

Podsumowując, wybór nart dla dziecka nie jest prostą sprawą. Wiele tutaj bowiem zależy od takich czynników jak wiek, wzrost, czy waga dziecka. Pamiętajmy jednak, że niewłaściwy dobór nart może być przyczyną różnych mikro urazów. Dziecko może również szybko się zniechęcić do dalszej nauki. Dlatego nasz zakup musi być dobrze przemyślany. W razie potrzeby powinniśmy skorzystać z pomocy sprzedawcy, który na pewno udzieli nam cennych wskazówek.Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button