Pierwszy wyjazd na narty – co warto wiedzieć?

Pierwszy wyjazd na narty – co warto wiedzieć?

Pierwszy wyjazd na narty wiele osób napawa niepokojem. W końcu jest to sport, który wymaga pewnych umiejętności, których nie nabywa się od tak. Poza tym do takiego wyjazdu potrzebujemy dość solidnego wyposażenia. Niemniej jednak nie ma czego się bać ani tym bardziej zwlekać! Jeśli wybierasz się na narty, skorzystaj z kilku tych wskazówek, które pozwolą Ci bezstresowo przejść przez naukę jazdy na nartach! 

Czy warto skorzystać z pomocy instruktora narciarstwa? 

Pierwsze kroki na nartach mogą być dość kłopotliwe i trzeba wziąć pod uwagę, że może upłynąć trochę czasu zanim poczujesz się pewnie w tym sporcie. Nie musisz jednak przejmować się swoim brakiem doświadczenia czy wiekiem – każdy czas na rozpoczęcie swojej przygody z narciarstwem jest dobry! Wystarczą tylko chęci i odrobina samozaparcia. Wiele osób próbuje uczyć się jazdy na nartach samodzielnie i bardzo często jest to wystarczające do tego, aby opanować podstawy. Lepszym rozwiązaniem jest oczywiście nauka pod okiem profesjonalisty, tak jak to oferuje szkółka narciarska Madonna di Campiglio, gdzie każdy instruktor narciarstwa Madonna di Campiglio posiada odpowiednie wykształcenie, kompetencje oraz doświadczenie. Dzięki temu w placówkach takich jak szkoła narciarska Madonna di Campiglio możemy liczyć na fachową opiekę oraz szybkie efekty nauki. Dlaczego warto zapisać się do takiego ośrodka szkoleniowego? Przede wszystkim ze względu na to, że dzięki temu jesteśmy w stanie posiąść szczegółową wiedzę z zakresu tego sportu, a przy tym doskonalić technikę w praktyce, zmniejszając tym samym ryzyko ewentualnych wypadków. Poza tym samodzielna nauka może powodować, że będziemy upraszczać sobie pewne rzeczy, co wiąże się z nabieraniem złych nawyków. Stąd też tak ważne jest, kiedy Twój nauczyciel, tak jak instruktor narciarstwa Marilleva bacznie przygląda się Twoim poczynaniom, oceniając nie tylko całą grupę, ale także progres pojedynczych osób, zwracając uwagę na ich potrzeby i problemy. 

Strój narciarza

Mimo iż wybieranie garderoby często należy do bardzo przyjemnych czynności –  bo kto nie lubi zakupów – to w przypadku stroju do narciarstwa niekoniecznie jest aż tak bezproblemowe. Przyczyną jest tu oczywiście kwestia tego, iż takie ubrania nie mają być po prostu ładne, ale także funkcjonalne. Na początek jednak nie ma sensu inwestować dużych pieniędzy w odzież narciarską, ponieważ nie wiadomo, czy faktycznie spodoba Ci się ten sport. Niemniej jednak warto pamiętać, że takie ubrania muszą być przede wszystkim ciepłe, szczególnie jeśli wybiera się specyficzne rejony np. Włochy, gdzie znajduje się chociażby szkoła narciarska Marilleva – tam znajdziemy piękne krajobrazy, ale też dość chłodny klimat. Należy pamiętać, że każdy narciarz musi posiadać kask oraz czapkę. Poza tym warto zaopatrzyć się też w gogle narciarskie, a także ciepłe skarpety i rękawiczki, które zapobiegną odmrożeniu i pozwolą na komfortową jazdę np. po stokach Włoch, na terenie których znajduje się szkółka narciarska Marilleva. 

O czym jeszcze warto pamiętać wyjeżdżając na narty po raz pierwszy?

Jeżeli nie potrafisz jeszcze jeździć na nartach to warto, abyś wybrał na początek łagodniejsze stoki. Zróżnicowanie pod względem poziomu trudności zjazdu oferuje wiele ośrodków szkoleniowych,  w tym szkoła narciarska Folgarida. Nie przejmuj się tym, że być może Twoi znajomi świetnie bawią się na wyższych stokach. Na Ciebie też przyjdzie pora! Dobry instruktor, taki jak instruktor narciarstwa Folgarida zadba o to, abyś efektywnie uczył się technik narciarskich i stopniowo zdobywał kolejne poziomy. Nawet w bardzo krótkim czasie możesz zostać mistrzem! Ośrodki typu szkółka narciarska Folgarida pozwalają na naukę na każdym poziomie – od początkującego aż po zaawansowany, przy czym instruktorzy przydzielają uczestników do odpowiednich grup na podstawie umiejętności, by wszyscy mogli uczyć się w odpowiednim tempie. 

Jakie są najważniejsze zasady panujące na stoku?

Warto, abyś pamiętał, że pierwszeństwo w narciarstwie zawsze mają osoby znajdujące się niżej na stoku, ponieważ one nie widzą tego, co dzieje się za ich plecami. Poza tym w momencie, gdy ruszasz z miejsca powinieneś obejrzeć się za siebie, by nie stwarzać zagrożenia dla tych, którzy nie widzą, że startujesz. Kolejną zasadą jest to, aby zawsze zatrzymywać się w widocznych, nieprzeszkadzających nikomu miejscach, na przykład na obrzeżach trasy. Ciekawym elementem narciarskiej kultury jest to, że należy podać kijek osobie, która upadła. Takie miłe gesty zwiększają bezpieczeństwo na stoku i czynią atmosferę przyjemniejszą. Dodatkowo trzeba podkreślić, że na stoku panują niemalże identyczne zasady jak w ruchu drogowym. Obowiązują Cię więc wszelkie znaki, ustąp pierwszeństwa, a także tak zwana reguła ograniczonego zaufania. Wiele z najważniejszych prawideł znajdziesz między innymi w dekalogu narciarza, który nakreśli Ci warunki panujące na stoku i pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa Twojego oraz osób w Twoim bezpośrednim otoczeniu.