Przewodnictwo kostne

Przewodnictwo kostne. Termin zagadka. Zapewne zastanawiacie się Państwo, skąd taka tematyka na naszej stronie. Mało kto słyszał o przewodnictwie kostnym, choć pojawia się na ten temat coraz więcej informacji przekazywanych w różnej formie – czy to różnego typu treści, możliwych do znalezienia w przestrzeni Internetu  czy np. akcesoriów –  pozwalających na wykorzystanie przewodnictwa kostnego w praktyce.

Spodziewamy się, że tak dalece medyczne zagadnienie na stronie szkółki narciarskiej może dziwić i zapewne, czekacie Państwo na stosowne wyjaśnienia.

Zacznijmy więc od odpowiedzi na pytanie zasadnicze dla dalszego zrozumienia zamiaru niniejszego artykułu. Czym ono jest?

Przewodnictwo kostne – to jedna z używanych głównie w medycynie metod, oparta na  wykorzystywaniu możliwości kośćca  ludzkiego do przenoszenia fal dźwiękowych.
Dzięki urządzeniom, których technologia umożliwia „słuchanie kośćmi” osoby niesłyszące mają szansę usłyszeć świat, nawet jeśli pozostałe technologie wspomagające ich słuch są dla nich z różnych przyczyn niedostępne.

Skoro technologia jest coraz bardziej popularna w leczeniu osób niesłyszących i może z powodzeniem  przyczynić się do poprawy warunków życia takich osób, pozwalając im tym samym na normalne funkcjonowanie w codzienności, to jest to bardzo dobra wiadomość. Zapewne jednak w dalszym ciągu zastanawiacie się Państwo, jaki przewodnictwo kostne ma związek z nartami i dlaczego o tym piszemy właśnie tutaj?

Otóż ta innowacyjna technologia przeniesiona została na inne pozamedyczne dziedziny życia, przez co może je ułatwiać nie tylko osobom niesłyszącym i słabosłyszącym. Może je ułatwiać również takim jak My – „zwykłym” ludziom. „Słyszeć kośćmi” może każdy z nas.  Jeśli tak, to można z tego, z powodzeniem skorzystać np. ucząc. Dlatego też, jako szkółka narciarska, zdecydowaliśmy o otwarciu się na tą innowacyjną opcję. Korzystając z dobrodziejstw, jakie daje nam ludzki organizm uczymy naszych małych kursantów w oparciu o przewodnictwo kostne. Kursant pod swoim kaskiem ma specjalnie przeznaczone do tego celu słuchawki, które umieszczone za uszami dziecka – a nie, jak to się ma w przypadku tradycyjnych słuchawek – w uszach, są dla niego wygodniejsze, a przede wszystkim, bezpieczniejsze. Takie rozwiązanie daje korzyści obopólne. Dziecku – czystość dźwięku, bezpieczeństwo i łatwość w zrozumieniu, przekazywanych przez instruktora poleceń. Nam instruktorom natomiast, technologia ta umożliwia  pracę bez konieczności nadwyrężania strun głosowych, a więc poprawia jej komfort. Mówiąc krótko, żeby kursant miał szansę usłyszeć nasze komendy na stoku, podczas zajęć, nie musimy krzyczeć, ponieważ mały narciarz ma słuchawki i słyszy wszystko, co do niego mówimy. Zależy nam bowiem na tym, by przy zachowaniu w pełni profesjonalnego podejścia, zarażać naszych uczniów pasją do narciarstwa, nie zapominając o zasadach bezpieczeństwa, tak ważnych na górskich wyprawach na narty. Tylko wtedy maluchy będą miały szansę na cieszenie się w pełni tym zimowym szaleństwem i rozwój umiejętności narciarskich.

Jak wszystko w życiu tak i technologia, wykorzystująca możliwości naszego organizmu – przewodnictwo kostne – ma swoje wady i zalety. Poniżej postaramy się pokazać, że nawet wady6 można oswoić.

ZALETYWYMAGANIA TECHNICZNE
Brak poczucia dyskomfortu w uszach – jak to bywa w przypadku słuchawek dousznychTrzeba odpowiedniego „zainstalowania” słuchawek, by odpowiednio przenosiły dźwięk
To rozwiązanie dla aktywnych – lekkie i wytrzymałe – mieszczą się pod kaskiemKonieczne jest prawidłowe dobranie do obwodu głowy – tak, aby słuchawki mogły przylegać i wzmacniać fale dźwiękowe.
Takie słuchawki gwarantują bezpieczeństwo – przy założeniu, że nasza aktywność ma charakter ekstremalnyWarto zadbać o odpowiednie „nauszniki”, źle dobrane mogą uciskać i być niekomfortowe

W powyższej tabeli staraliśmy się pokazać, że i to rozwiązanie ma swoje wady. Jako profesjonaliści staramy się jednak niwelować wady przyjętego przez nas rozwiązania. Bardzo nam zależy, by nasi kursanci czuli się komfortowo na stoku. Mamy nadzieję, że nasz zapał i pełen profesjonalizm w podejściu sprawi – że obdarzycie nas Państwo zaufaniem. ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!