logo_2
 

Rodzaje kasków narciarskich

Rodzaje kasków narciarskich

Podczas wyboru kasku narciarskiego zwykle zwracamy uwagę przede wszystkim na jego wygląd. Niestety jest to kwestia, która dla wielu jest najistotniejsza, tymczasem najważniejsze jest to, aby kask narciarski był funkcjonalny i w odpowiednim rozmiarze. Bowiem jedynie taki produkt jest bezpieczny i stanowi solidne zabezpieczenie głowy podczas częstych upadków na stoku. Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów kasków narciarskich. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jak dobrać odpowiedni kask narciarski?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego kasku narciarskiego, to powinniśmy upewnić się, że ten posiada homologację, która określa poziom bezpieczeństwa. Powinien być też odpowiednio dopasowany. By tak było, to przede wszystkim musimy zmierzyć obwód naszej głowy np. za pomocą specjalnej miarki krawieckiej. Wystarczy przyłożyć ją około 1 cm nad brwiami i zmierzyć wynik, a następnie porównać go ze wszelkimi parametrami umieszczonymi na kasku. W ten sposób na pewno uda nam się znaleźć idealny kask narciarski!

Kaski narciarskie dla dzieci

Kaski narciarskie dostępne na rynku można podzielić przykładowo na te stworzone dla najmłodszych oraz te, które zostały zaprojektowane dla osób dorosłych. W przypadku tych pierwszych ogromne znaczenie ma szata graficzna, dlatego kaski dziecięce często są kolorowe, czy nawet z motywami z bajek. Takie kaski są znacznie chętniej noszone przez dzieci, mimo że nie są najwygodniejszym nakryciem głowy. Dlatego nabywając kask narciarski dla dziecka, warto pozwolić maluchowi na samodzielny wybór szaty graficznej, a później upewnić się, czy dany produkt spełnia wymogi związane z bezpieczeństwem. Kask narciarski dla dziecka powinien być lekki i mieć wygodną wyściółkę w środku. Obowiązkowo musi być wytrzymały. Niezbędna jest też miękka osłona paska zapinanego pod brodą – wszystko po to, aby nic malucha nie uwierało i obcierało. Dla najmłodszych świetnie sprawdzają się pełne, zabudowane modele. Równie ważnym aspektem w kwestii bezpieczeństwa na stoku jest odpowiednia nauka jazdy na nartach dla dzieci.

Kaski narciarskie dla osób dorosłych

Rzecz jasna producenci oferują też kaski narciarskie dla osób dorosłych. Wybór takich produktów jest znacznie szerszy i możemy podzielić je na snowboardowe i narciarskie. Różnią się one głównie stroną wizualną. Te pierwsze mają bardziej zaokrągloną, często gładką powierzchnię skorupy i można je nabyć w wielu wariantach kolorystycznych. Kask narciarski natomiast wyróżnia się przede wszystkim klasyczną formą i kolorystyką. Jego skorupa jest szczuplejsza i mniej muskularna. Kaski narciarskie dla dorosłych są w sprzedaży już od 150 złotych, lecz dla osób początkujących polecamy nieco droższe modele – w cenie około 300 złotych. Rzecz jasna zaawansowani narciarze potrzebują kaski z wyższej półki cenowej.

Kaski narciarskie z miękkimi i twardymi uszami

Kaski narciarskie z miękkimi uszami to popularny rodzaj, który rewelacyjnie nadaje się do jazdy rekreacyjnej. Wynika to głównie z tego, że są one bardzo wygodne i mają miękkie uszy, dzięki którym narciarz słyszy znacznie więcej i lepiej. Zdaniem wielu narciarzy kask z miękkimi uszami to najlepsza propozycja dla osób poszukujących kasku, który nie będzie uwierał w okolicach żuchwy i szczęki.

Niektórzy narciarze wybierają także kaski z twardą skorupą, czyli z twardymi uszami. Taki rodzaj kasku doskonale chroni całą głowę i uszy. Niestety coś za coś – te modele są mniej komfortowe niż te z miękkimi uszami. Po ten rodzaj kasków narciarskich zwykle sięgają zaawansowani i wyczynowi narciarze.

Kaski narciarskie z szybą

Rosnącą popularnością cieszą się również kaski narciarskie z szybą. Posiadają one zintegrowaną szybkę, która zastępuje tradycyjne gogle. Dzięki niej narciarze mają zapewnioną lepszą widoczność i mogą podziwiać piękne krajobrazy. Zdaniem wielu tego rodzaju kaski mocno przypominają kaski pilotów wojskowych myśliwców. Niestety jednak ich ceny są bardzo wysokie – kosztują przynajmniej kilkaset złotych. Warto tutaj jednak podkreślić, że kaski z szybą to jakby rozwiązanie 2w1, ponieważ nie musimy inwestować dodatkowo w gogle, więc zakup takiego kasku może być opłacalny!

Kiedy należy wymienić stary kask narciarski na nowy?

W przypadku dzieci sprawa jest bardzo prosta – kask narciarski trzeba wymienić obowiązkowo, gdy maluch z niego wyrośnie lub zacznie narzekać, że ten uciska lub stał się niewygodny. Wymiana kasku narciarskiego jest też niezbędna, gdy doszło do wypadku lub zwyczajnie spadł na podłogę. Wtedy najpewniej powstały na nim pęknięcia, rysy, wgniecenia czy nawet mikropęknięcia, co sprawia, że produkt nie jest już w pełni bezpieczny i najlepiej kupić nowy model.Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button