logo_2
 

Regeneracja po jeździe na nartach

Regeneracja po jeździe na nartach

Wyjazd na narty zwykle kojarzy się z przyjemnością i wolnością, jaką daje nam ten sport, ale także z porządnymi zakwasami, zwłaszcza dla osób niezaawansowanych. Cóż, nic dziwnego, w końcu niemalże cały dzień spędzony w nartach i to w ciągłym ruchu potrafi porządnie dać w kość, często nawet dosłownie. Na stoku musisz więc należycie dbać o swoje mięśnie i stawy, ponieważ tylko to zagwarantuje Ci pełnię bezpieczeństwa. Oczywiście dużą rolę odgrywa tu również nauka jazdy, dlatego najlepiej wybrać porządny ośrodek, taki jak szkoła narciarska Marilleva, gdzie instruktor narciarstwa Marilleva stale będzie mieć na Ciebie oko, co zminimalizuje ryzyko kontuzji. Bezpieczeństwo to nie tylko zapobieganie, ale też późniejsze reagowanie na ewentualne sygnały ze strony organizmu, w tym na przemęczenie. W związku z tym jeśli chcesz podejść zdrowo do tematu narciarstwa, po całym dniu na stoku musisz pozwolić swojemu organizmowi się zregenerować. Przeczytaj więc kilka naszych wskazówek, by wiedzieć, jak to wszystko powinno wyglądać w praktyce. 

  • Rozgrzewka i tzw. „cool down” 

Zapewne większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna w sporcie jest rozgrzewka. Bez niej trudno jest wykonać efektywny trening, łatwo za to o wszelkiego rodzaju kontuzje. Stąd też przed rozpoczęciem jazdy po stoku zawsze wykonaj choćby krótką rozgrzewkę, która przyspieszy bicie Twojego serca i wprawi w ruch Twoje mięśnie. To zapobiegnie naciągnięciu włókien mięśniowych w trakcie wykonywania intensywnych ruchów oraz ułatwi Ci wczucie się w sportową aurę. Poza tym równie ważną częścią każdej aktywności fizycznej jest tak zwany „cool down”, czyli dosłownie „ochłodzenie”. Jest to ćwiczenie wykonywane po zakończonym treningu, które spowolni nieco szybkie tempo pracy naszego organizmu i stopniowo pozwoli powrócić mięśniom do normalnego trybu. Obie te procedury pomogą zapobiec zakwasom, a tym samym ułatwią regenerację po ciężkim dniu na stoku. Warto wiedzieć, że dobre ośrodki narciarskie, takie jak szkółka narciarska Marilleva stawiają w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo uczniów, dlatego instruktor narciarstwa Madonna di Campiglio przeprowadzi Cię przez kolejne lekcje etapowo, zaczynając od rozgrzania mięśni. 

Gorąca kąpiel lub orzeźwiający prysznic 

Nic tak nie koi umęczonych mięśni i zmysłów po ciężkim treningu, jak ciepła kąpiel. Jeśli będzie ona gorąca, wówczas poczujesz się jak w saunie, która – jak wiemy – wyjątkowo rozluźnia napięte mięśnie. Warto więc na wyjazd w góry zabrać ze sobą jakieś olejki do kąpieli bądź sól, które uprzyjemnią Ci wylegiwanie się w hotelowej wannie. Świetnym rozwiązaniem jest również skorzystanie z sauny hotelowej. Wiele ośrodków, w tym chociażby szkółka narciarska Madonna di Campiglio, leży w ciekawych, turystycznych miejscach, z których niedaleko jest do noclegów o wysokich standardach. Co jeszcze możesz zaoferować swojemu organizmowi, aby szybciej się zregenerował? Między innymi naprzemienny prysznic – raz ciepłą, raz zimną wodą. To pobudzi naczynia krwionośne, dzięki czemu mięśnie staną się bardziej odżywione, a to znacząco przyspieszy ich regenerację. Dodatkowo w ten sposób zapobiegniesz powstaniu opuchlizny na nogach, która bardzo często towarzyszy po całym dniu spędzonym w butach narciarskich.

Może masaż?

Któż nie marzy o odprężającym masażu po bardzo męczącym dniu? Na stoku jest to szczególnie pożądane, kiedy mięśnie momentami bolą tak bardzo, że trudno jest wykonać choćby nawet najprostsze ruchy. Prawidłowo wykonany masaż nie tylko wspaniale Cię zrelaksuje, ale również przyspieszy przepływ krwi, poprawiając w ten sposób odżywienie wszystkich tkanek, w tym mięśni. W pobliżu ośrodków narciarskich również tego typu atrakcji nie zabraknie. W miejscu pełnym atrakcji położona jest między innymi szkoła narciarska Madonna do Campiglio, dlatego jeśli nie wiesz, gdzie szukać masażysty, wystarczy że kogoś zapytasz – instruktor narciarstwa Folgarida z pewnością Cię pokieruje. 

Dieta i nawodnienie

Nic będzie niczym odkrywczym, jeśli napiszemy, że to, co jesz ma ogromne znaczenie. Podczas uprawiania sportu dieta ma jednak naprawdę wielkie znaczenie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy posiłki są pełnowartościowe, a więc czy zawierają wszystkie składniki odżywcze, zwłaszcza białka, czyli podstawowy budulec mięśni. To właśnie dzięki białkom możemy budować i regenerować włókna mięśniowe, które naruszane są w trakcie sportu. Staraj się więc jest w miarę dobrze, nie zapominaj o posiłkach, a dodatkowo zadbaj o to, by był to odpoczynek również dla głowy, dlatego w czasie wyjazdu na narty próbuj regionalnych przysmaków i ciesz się wyjazdem! Przy tym wszystkim pamiętaj o piciu wody, nie tylko w czystej formie, ale także pod postacią herbaty czy kawy, które możesz mieć ze sobą zawsze w termosie, popijając je w przerwie między kolejnymi zjazdami po stoku. Zresztą ośrodki typu szkoła narciarska Folgarida podczas trwania kolejnych lekcji zawsze mają przewidziane przerwy, które możesz poświęcić na zjedzenie czegoś czy wypicie ciepłej herbatki. 

A potem słodko zaśnij…

Sen jest lekiem na wszystko. To właśnie śpiąc dajemy naszemu organizmowi to, co najlepsze. Odpoczywamy, regenerujemy siły, a dodatkowo w naszych tkankach zachodzą wszelkie procesy wzrostu, w tym wzrost mięśni. Warto więc zadbać nie tylko o ilość snu, ale także o jego jakość, byś rano przed kolejnym dniem intensywnego treningu budził się wypoczęty i pełny sił, a nie obolały i zmęczony. 

Wyjazd na narty z pewnością będziesz wspominać dobrze, jeśli nie będziesz musiał spędzać większości czasu leżąc i pozbywając się zakwasów. Pamiętaj o właściwej regeneracji swojego organizmu każdego dnia, a zobaczysz, jakie efekty Ci to przyniesie. Twoje mięśnie będą Ci za to wdzięczne, a dodatkowo unikniesz różnych groźnych kontuzji, zwłaszcza w obrębie stawów kolanowych. Cóż, jeśli masz już sporo informacji na temat właściwego postępowania po szaleństwach na stoku to pozostaje Ci tylko wybrać jakiś dobry, może nawet włoski ośrodek typu szkółka narciarska Folgarida i… w drogę! Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button