logo_2

Najczęstsze mity na temat narciarstwa

Narciarstwo to bardzo popularny sport zimowy, który stale zyskuje nowych zwolenników. Niemniej jednak na jego temat wciąż krąży wiele różnego rodzaju mitów, które wiele osób mogą zniechęcać do rozpoczęcia tego sportu. Jakie w rzeczywistości jest narciarstwo? Dowiesz się tego po tym, jak obalimy najczęściej powtarzane mity z tego zakresu!

  • Rodzice mogą nauczyć dziecko jeździć na nartach

To bardzo błędne przekonanie, które niestety wciąż jeszcze pokutuje wśród wielu osób. Oczywiście nic w tym dziwnego, że rodzic zawsze chce towarzyszyć swoim pociechom podczas pierwszej styczności z nowymi rzeczami, w tym właśnie w początkach jazdy na nartach. Dzięki temu, że rodzice są obok dzieci w takich sytuacjach, te czują się znacznie pewniej, a przede wszystkim daje im to gwarancje bezpieczeństwa. Prawda wygląda jednak nieco inaczej. Najbezpieczniej jest, jeśli nauka jazdy na nartach odbywa się pod okiem profesjonalnego nauczyciela, tak jak oferuje to szkółka narciarska Madonna di Campiglio, gdzie każdy instruktor narciarstwa Madonna di Campiglio posiada odpowiednie wykształcenie i długoletnie doświadczenie. Taki kurs jest w stanie przynieść nie tylko najlepsze efekty, ale przede wszystkim nieocenione bezpieczeństwo. Przy tym instruktorzy, tak jak oferuje to szkoła narciarska Madonna di Campiglio, prowadzą takie zajęcia poprzez zabawę, czyniąc je znacznie przyjemniejszymi dla dzieci, dzięki czemu wiedza przyswaja się znacznie lepiej. Podobnie zresztą sytuacja wygląda w przypadku osób dorosłych – u nich również najlepiej sprawdzi się nauka z instruktorem. 

  • Jazda na nartach jest tylko dla młodych

Jest to bardzo częste przekonanie, które ma niewiele wspólnego z prawdą. Być może właśnie dlatego tak rzadko spotyka się na stoku osoby starsze. Niektórzy uważają, że seniorom nie przystoi taki sport, inni z kolei boją się, że nie dadzą sobie rady. Dobry ośrodek narciarski, taki jak szkoła narciarska Marilleva bez problemu nauczy jeździć na nartach osobę w każdym wieku. Oczywiście sprawność fizyczna jest tu bardzo istotna, ponieważ zastane mięśnie i słabe kości zagrażać bezpieczeństwu na stoku. Niemniej jednak należy pamiętać, że kursy takie są dostosowywane do poziomu grupy, stąd też niezależnie od tego, ile masz lat i jak dobrze jeździsz na nartach, możesz spróbować tego sportu! Pamiętajmy przy tym, że każdy ruch jest bardzo zdrowy i pozwala utrzymać stawy oraz kości w dobrej kondycji, stąd też polecany jest także właśnie osobom starszym.

  • Odzież i dodatki narciarskie można użytkować przez wiele lat

Oczywiście dobrej jakości rzeczy do jazdy na nartach, takie jak kurtka narciarska, buty czy gogle dają gwarancję tego, że przez najbliższe sezony nie będziesz musiał kupować nowych, aczkolwiek nic nie ma wiecznej żywotności. Wszystko się zużywa, nawet jeśli wygląd tych rzeczy wskazuje na coś innego. Jest to szczególnie ważne w przypadku chociażby butów narciarskich. Z pozoru mogą wydawać się bardzo wygodne nawet po upływie wielu lat, jednakże z biegiem czasu materiał traci swoje właściwości, a jego zewnętrzna warstwa staje się bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia. To z kolei prowadzi do utraty należytego oparcia dla stopy, co stwarza duże ryzyko kontuzji. 

  • Narty są bardzo niebezpieczne

Choć powszechnie panuje taka opinia to jest ona zdecydowanie na wyrost. To prawda, istnieje pewne ryzyko wypadku na stoku, ponieważ śnieg jest śliski, a obok nas jeździ mnóstwo innych osób. Ważne jest tu jednak to, by trzymać się pewnych zasad, w tym przede wszystkim tak zwanego dekalogu narciarza. Są to reguły podobne do tych panujących w ruchu drogowym. Drugą kwestią jest odpowiednie przeprowadzenie nas przez etap nauki jazdy na nartach. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem są kursy, takie jak prowadzi na przykład szkółka narciarska Marilleva. Każdy instruktor narciarstwa Marilleva jest bowiem fachowcem, posiada bogatą wiedzę, którą potrafi przekazać w sposób prosty, ale dosadny. Poza tym instruktor narciarstwa Folgarida zwraca uwagę nie tylko na całą grupę, ale także na indywidualne osoby, by nikomu nie stała się krzywda, pilnując chociażby prawidłowej techniki jazdy. Samodzielna nauka jest oczywiście możliwa, aczkolwiek trudno jest wówczas w tak dobry sposób opanować zasady jazdy i poznać właściwą postawę, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. 

  • Narciarstwo jest nudne

Jazda na nartach to nie tylko szusowanie w dół stoku i wracanie z powrotem na górę. To także masa zabawy i przede wszystkim czas spędzony z bliskimi. Warte uwagi są tu ośrodki takie jak włoska szkółka narciarska Folgarida, które prowadzą naukę przez zabawę, nie wbijając do głowy po prostu suchej teorii, ale wzbogacając ją ciekawymi aspektami. Jest to bardzo ważne przy kursach dla najmłodszych, dla których wyjazd na narty powinien być przyjemnością, a nie katorgą. Poza tym istnieją placówki oferujące – tak jak szkoła narciarska Folgarida – nowoczesne technologie. Dzięki temu jazda jest urozmaicona, a nawet bezpieczeństwa, szczególnie przy zastosowaniu metody przewodnictwa kostnego, dzięki któremu można słuchać poleceń instruktora, nie tracąc przy tym bodźców z otoczenia.Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button