logo_2
 

W jakim wieku oswajać dziecko z nartami, by czuło się pewnie w tym sporcie?

W jakim wieku oswajać dziecko z nartami, by czuło się pewnie w tym sporcie?

Kochasz śnieżne szaleństwo w postaci nart? Nie możesz doczekać się wspólnego szusowania z własnym dzieckiem? A może do tego zastanawiasz się, kiedy najlepiej rozpocząć naukę jazdy u malucha, by ogarnął szybko technikę i poczuł się swobodnie wpięty w narty?

Jeśli nie masz doświadczenia, nie zabieraj się do nauki jazdy samodzielnie, bo młodsze dziecko potrzebuje wstępnego przygotowania. Jeżdżenie na nartach u małych dzieci warto rozpocząć w dobrej szkółce, do czego gorąco zachęcamy i opisujemy, jak przebiega takie szkolenie krok, po kroku. Zapraszamy!

Profesjonalna nauki jazdy na nartach u małych dzieci — czy trzeba jechać w góry?

Jeśli zamieszkujesz rejony górskie, to szkółkę narciarską dla dzieci znajdziesz bez problemu. Inaczej rzecz się ma, jeśli jesteś mieszczuchem. Przede wszystkim, zanim wykonasz jakiekolwiek działania i zapiszesz malucha na kurs, zobacz, czy w ogóle złapie narciarskiego bakcyla.

Jesteś z Warszawy, a może Gdańska? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać dziecko na pobliskie górki w parku, by tam spróbowało posmakować zjazdowego szaleństwa. Wiele miejscowości oferuje okresowe wypożyczenie nart, a w takich warunkach możecie całkowicie bezpiecznie spróbować oswoić dziecko i sprawdzić, zanim zacznie naukę zjeżdżania, czy to mu się w ogóle podoba.

Naukę jazdy na nartach można zacząć od momentu, kiedy dziecko opanuję sztukę chodzenia

Małe dzieci uczą się szybciej, zwłaszcza w przypadku jazdy na nartach. Naukę jazdy warto rozpocząć od kilku lekcji na biegówkach.

Nauka jazdy na nartach biegowych pomoże dziecku w pełni opanować sztukę chodzenia, ponadto biegówki oswajają dziecko także z koniecznością utrzymywania równowagi.

Im mniejsze dziecko na nartach, tym lepiej, ponieważ skraca się okres na opanowywanie nowych umiejętności. Stawiając na biegówkach pierwsze kroki pod okiem profesjonalnych instruktorów, dziecko zwiększa prawidłowy profil oraz wydolność mięśni.

Biegówki, to wszechstronnie rozwijający sport, od którego warto zacząć przygodę w formie zabawy.

Jazda na nartach angażuje równomiernie całe ciało, przez co rozwija małego narciarza

Jeśli nawet nie jesteś zapalonym narciarzem, to warto, aby dziecko otarło się o ten sport. Może dzięki temu doświadczyć większych umiejętności ruchowych, a zwiększając wydolność mięśni, maluch rozwijał się będzie prawidłowo.

Sporty zimowe dają dużo możliwości, a przede wszystkim ich rytm jest czymś wyjątkowym. U dziecka rozwija się lepsza koordynacja ruchowa oraz zwiększa się także wydolność układu oddechowego. Większość dzieci chętnie uczy się jazdy na nartach.

Chcemy nauczyć dziecko jeździć — od czego zacząć przygodę?

Większość rodziców opiekuje się swoimi dziećmi na poziomie, który uniemożliwia realne uczenie się na takim poziomie, jak pod okiem profesjonalnych instruktorów. Chodzi o bliskość emocjonalną, którą dziecko czasem naturalnie wykorzystuje, chcąc się z rodzicami pobawić.

Nauka jazdy na nartach w takich okolicznościach może być problematyczna, bo zamiast opanowania sztuki, jest dużo śmiechu i dobra zabawa. Okej, ale jednak warto skupić się na konkretach. Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko jeżdżenia, warto postawić na instruktora.

Szkoła jazdy na nartach dla dzieci

W szkółce narciarskiej liczy się najbardziej bezpieczeństwo młodych narciarzy. Czym młodsze dziecko, tym bardziej empatycznego podejścia będzie potrzebowało, dlatego warto zapisać malucha do adekwatnej grupy wiekowej, w której program kursu będzie dopasowany do możliwości maluszka.

Dzieci na pierwszych zajęciach uczą się, jak zakładać buty narciarskie, a także sprofilowana zostaje koordynacja ruchów malca. Trzylatki zakładają już obuwie samodzielnie. Ważne jest także na tym etapie dla dzieci, aby mogło wszystkiego dotknąć, a także pobyć w butach narciarskich „na sucho”.

1 etap oswojenia dzieci

Żeby dziecko chciało jeździć, musi najpierw obyć się ze sprzętem narciarskim i nauczyć się obsługi nart na płaskim terenie. Zanim maluch zaliczy swoje pierwsze udane szusowanie, może minąć kilkanaście miesięcy. To jest całkowicie naturalny proces. Czym dziecko starsze, czas ten ulega skróceniu.

Większość specjalistów uważa, że efektywność kursu zwiększa się proporcjonalnie z kolejnym rokiem życia. Jest to argument, który warto wziąć pod uwagę, jeśli zwlekasz z lekcjami z powodu wieku malucha.

Etap 2 ćwiczenia

Szczególnie naprzemienną symetrię ruchów ciała u dzieci zapewniają stawy kolanowe ukształtowane jeszcze nie do końca, przez co bardzo elastyczne. Zanim dziecko skorzysta z wyciągu narciarskiego, będzie musiało nauczyć się dobrej równowagi i opanowania nart podczas pracy.

Dziecko na nartach wykonuje ćwiczenia, ucząc się także pracy balansu całym ciałem i butami narciarskimi. Nauka tego pięknego sportu, to przede wszystkim praca poprzez pokazywanie i naśladowanie. Dlatego ważne, aby dziecko uczyło się od profesjonalisty.

3 etap nauki jazdy na nartach u dzieci

Wychodzimy w teren, czyli dzieci próbują coraz trudniejszych przeszkód. Jeśli maluch jest na tyle wzmocniony, by można było bezpiecznie obciążyć butami narciarskimi jego nogi, to może zacząć próbować zjazdów ze swoich pierwszych wzniesień.

Tak krok po kroku zwiększają się możliwości motoryczne dziecka, a umiejętność utrzymania równowagi i obycie ze sprzętem narciarskim pozwala mu na coraz śmielsze kroki.

Dlaczego szkółka narciarska jest lepsza od samodzielnej pracy z dzieckiem?

Dzieci uczą się głównie poprzez naśladowanie. Dziecko na nartach obserwuje kolegów, w związku z czym łatwiej mu jest wykonać kolejne ćwiczenia.

Trenując jazdę na nartach w grupie rówieśników, nie tylko się szybciej uczy, ale przede wszystkim dobrze bawi.Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button