logo_2
 

Bezpieczna jazda na nartach

Bezpieczna jazda na nartach

Wszyscy, którzy kochają zimowe sporty, w tym narty powinni doskonale zdawać sobie sprawę z najistotniejszych zasad bezpieczeństwa na stoku. Różnego rodzaju dyscypliny sportowe tego typu są niestety dość ryzykowne i wiążą się z wieloma niebezpieczeństwami, między innymi z kontuzjami, niejednokrotnie bardzo groźnymi. Niezależnie od tego, czy szusujesz w Beskidach, czy też Twoim wyborem jest zagraniczna placówka, np. szkoła narciarska Livigno, zawsze trzeba mieć na uwadze ochronę w każdym tego słowa znaczeniu. 

Kto powinien najbardziej dbać o swoje bezpieczeństwo na stoku?

Jazda na nartach, snowboard czy inne zimowe sporty to zajęcia, które nie nudzą, a raczej stanowią świetną zabawę dla całej rodziny, niezależnie od poziomu danej osoby. To właśnie powoduje, że niedoświadczeni ludzie lądują później na ortopedii czy na ostrym dyżurze. Oczywiście nie oznacza to, że osoby, które nigdy nie próbowały narciarstwa nie mogą zacząć w dowolnym momencie. Ba, możliwości jest tu wiele i nie chodzi tu tylko o miejscowe, polskie stoki, ale także o te zagraniczne, nawet malownicze, piękne Włochy, gdzie aż roi się od takich ośrodków jak szkółka narciarska Folgarida. Nawet tam bez problemu znajdziesz kursy od podstaw, które zrobią z Ciebie mistrza narciarstwa bez żadnych wypadków po drodze. Jest to o wiele lepsza opcja aniżeli samodzielna nauka, bez żadnej teorii. Poza tym warto pamiętać, że nie tylko o nasze bezpieczeństwo tu chodzi. Równie istotne jest bezpieczeństwo innych obecnych na stoku, którzy przewijają się obok nas. Najważniejsze jest tu odpowiednie przygotowanie, czujność oraz zdrowy rozsądek. Nie można tu jednak sądzić, że wszystko to obowiązuje tylko osoby początkujące. Często to te doświadczone zapominają o podstawach, a nad ich stylem jazdy górę bierze chęć popisania się i brawura. 

Jak uchronić się przed błędami i wypadkami na stoku?

Każdy, kto jeszcze nie do końca pewnie czuje się w jeździe na nartach powinien skorzystać z fachowej pomocy. Mowa tu oczywiście o ośrodkach szkoleniowych. Warto, by zwrócić tu uwagę na nacisk, jaki kładą one na indywidualne podejście do ucznia. Decydując się chociażby na wyjazd do Włoch, do miejsc takich jak szkoła narciarska Folgarida, spojrzeć należy na kompetencje instruktorów. We wspomnianej placówce każdy instruktor narciarstwa Madonna di Campliglio posiada wykształcenie zdobyte między na AWF oraz wiele międzynarodowych certyfikatów. Koncentrowanie się tu na takich aspektach, jak poziom zaawansowania każdego pojedynczego uczestnika również ma ogromne znaczenie, ponieważ umożliwia odpowiedni dobór grupy zajęciowej. To z kolei przekłada się na lepszą jakość lekcji, wykorzystanych w takiej sytuacji w stu procentach. Zdobyte umiejętności, podparte odpowiednią dawką teorii naprawdę gwarantują istotne zwiększenie bezpieczeństwa. Dodatkowo instruktor narciarstwa Folgarida czuwa nad tym, aby żaden ewentualny upadek (a są one nieuniknione, szczególnie na początku) nie skończył się katastrofą w postaci złamania kości. 

Przy tym wszystkim nie można bagatelizować czynników od nas niezależnych, na przykład w postaci pogody. Nie należy bowiem kierować się na stok, kiedy widzimy, że nadchodzi śnieżyca czy też po prostu podłoże jest nieprzystosowane, zbyt mokre i ciężkie. Oczywiście nie będzie nam sprzyjać także tłok, ponieważ wówczas bardzo łatwo jest wpaść w kogoś innego i doprowadzić do wypadku, w którym ucierpią co najmniej dwie osoby. Dystans – jest to słowo-klucz, które powinno stanowić bazę dla naszego bezpieczeństwa. 

Dekalog narciarza

Co ciekawe, istnieją pewne zasady bezpiecznej jazdy na nartach, zwane dekalogiem narciarza. Czym jest ten zestaw reguł i dlaczego jest tak istotny? Teoretycznie są to dość oczywiste zalecenia, o których jednak często się zapomina. Przede wszystkim według nich musisz pamiętać o tym, że na stoku nie jesteś sam, dlatego nie możesz dbać wyłącznie o swoje bezpieczeństwo, ale troszcz się o to, by innym nic się nie stało. Ponadto prędkość swojej jazdy należy dostosować do swoich umiejętności, a także do warunków stoku. Przy tym wszystkim narciarz jest poniekąd kierowcą, czyli kimś na zasadzie uczestnika ruchu drogowego, a więc obowiązują go podobne zasady, np. ustępowanie pierwszeństwa, niezajeżdżanie drogi, zmiany prędkości, śledzenie znaków oraz czujność na ewentualne zagrożenie zdrowia i życia innych osób, w tym udzielenie im pomocy. Wiele osób zapomina, że należy mieć przy sobie dokument tożsamości, który przydaje się w razie wypadku. Świadczące wysokiej jakości usługi ośrodki, takie jak szkoła narciarska Marilleva zawsze pilnują, aby zasady te były przestrzegane. Każdy instruktor narciarstwa Marilleva dba o porządek swojej grupy na stoku, zwracając uwagę na problemy i potrzeby pojedynczych uczniów. 

Innowacje jako gwarancja bezpieczeństwa

Świetnym rozwiązaniem jest też wprowadzenie nowoczesnych technologii do zimowych sportów, by w ten sposób zwiększać uważność uczestników. Przykładem może być tu szkółka narciarska Madonna di Campiglio , gdzie wykorzystuje się słuchawki z przewodnictwem kostnym, umożliwiające jednoczesne słuchanie poleceń instruktora i stałe odbieranie bodźców z otoczenia. Dzięki temu narciarze koncentrują się na trasie, słyszą potencjalne zagrożenie i są w stanie odpowiednio wcześnie na nie zareagować. Szkółka narciarska Marilleva jest więc pod tym względem innowacją, a z jej oferty warto skorzystać.Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button