Jazda na nartach – porady dla początkujących

Jazda na nartach – porady dla początkujących

Jazda na nartach to obecnie bardzo popularny sport. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy w góry, między innymi za granicę, by aktywnie odpocząć. Najpopularniejsze zresztą są Włochy, gdzie znajduje się między innymi szkółka narciarska Folagrida. Tak naprawdę większość osób miała kiedyś styczność z tą dyscypliną sportową. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie miałeś na sobie nart, nie musisz niczego się obawiać. Ten sport może okazać się Twoją pasją, a nauka jazdy na nartach nie jest wcale niczym trudnym, szczególnie jeśli postawisz na pomoc fachowych instruktorów. Od czego więc zacząć taką przygodę?

Zadbaj o formę

Narciarstwo – jak każdy sport – wymaga od nas stosunkowo dobrej kondycji, nawet na początku. Zapewne wielu ludzi obserwując jazdę na nartach stwierdza, że nie ma w tym nic trudnego i męczącego – ot, taki zjazd z górki. W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Sport ten wymaga od nas wyćwiczonych mięśni i należytej wydolności organizmu. Na pewno nie poleca się intensywnego treningu na nartach osobom, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia, gdyż po prostu byłby to stracony czas, spędzony głównie na odpoczynku po każdym zjechaniu. Do wszystkiego należy podejść metodą małych kroków, dlatego zanim zdecydujesz się na wyjazd na stok, najpierw spróbuj poprawić nieco swoją formę. Ważne są tu przede wszystkim mięśni nóg, ale także – co wydaje się być mało oczywiste – pleców oraz ramion, które stabilizują całe ciało i pozwalają mu na utrzymanie odpowiedniej pozycji. Nie musisz być kulturystą, to oczywiste, ale nie możesz też wybrać się na narty z kompletnie niewyćwiczonymi, nierozruszanymi mięśniami. Stąd też tak ważna jest również rozgrzewka przed samym zjazdem. Tylko w ten sposób jesteś w stanie uniknąć bolesnych „zakwasów” czy nawet niebezpiecznych kontuzji. 

Pamiętaj o podstawach

Nie zapominaj, że każdy narciarz kiedyś zaczynał i jego również nie ominęły pierwsze upadki oraz niepowodzenia. Dlatego nie przejmuj się, jeśli na początku nie będzie Ci wychodzić. Najlepiej, abyś swoją przygodę z jazdą na nartach rozpoczął od pracy z instruktorem. Dobre szkoły, takie jak szkoła narciarska w Marilleva cechuje odpowiednie podejście do każdego ucznia, dzięki czemu nie będziesz musiał wstydzić się swojego poziomu i nawet zaczynając od zera będziesz w stanie zostać mistrzem narciarstwa. Nie możesz zapominać przy tym wszystkim o takich podstawach jak odpowiedni strój i akcesoria. Musi być on bezpieczny, dlatego właśnie zaleca się jazdę w kasku. Dla bezpieczeństwa warto również skorzystać z nowych rozwiązań, takich jak na przykład słuchawki wykorzystujące przewodnictwo kostne, dzięki którym jednocześnie słyszysz polecenia instruktora i rejestrujesz dźwięki z zewnątrz. Oferuje je szkoła jazdy na nartach w Madonna di Campiglio. Tak naprawdę w większości kwestii związanych z narciarstwem jest w stanie poprowadzić Cię instruktor jazdy na nartach, dlatego właśnie takie kursy są naprawdę polecane i przynoszą znacznie większe efekty niż samodzielna nauka. Pamiętaj przede wszystkim o jednym: każdy może zostać mistrzem, jeśli tylko włoży w coś odpowiednio duży pracy i cierpliwości.