logo_2
 

Jazda na nartach – porady dla początkujących

Jazda na nartach – porady dla początkujących

Jazda na nartach to obecnie bardzo popularny sport. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy w góry, między innymi za granicę, by aktywnie odpocząć. Najpopularniejsze zresztą są Włochy, gdzie znajduje się między innymi szkółka narciarska Folagrida. Tak naprawdę większość osób miała kiedyś styczność z tą dyscypliną sportową. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie miałeś na sobie nart, nie musisz niczego się obawiać. Ten sport może okazać się Twoją pasją, a nauka jazdy na nartach nie jest wcale niczym trudnym, szczególnie jeśli postawisz na pomoc fachowych instruktorów. Od czego więc zacząć taką przygodę?

Zadbaj o formę

Narciarstwo – jak każdy sport – wymaga od nas stosunkowo dobrej kondycji, nawet na początku. Zapewne wielu ludzi obserwując jazdę na nartach stwierdza, że nie ma w tym nic trudnego i męczącego – ot, taki zjazd z górki. W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Sport ten wymaga od nas wyćwiczonych mięśni i należytej wydolności organizmu. Na pewno nie poleca się intensywnego treningu na nartach osobom, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia, gdyż po prostu byłby to stracony czas, spędzony głównie na odpoczynku po każdym zjechaniu. Do wszystkiego należy podejść metodą małych kroków, dlatego zanim zdecydujesz się na wyjazd na stok, najpierw spróbuj poprawić nieco swoją formę. Ważne są tu przede wszystkim mięśni nóg, ale także – co wydaje się być mało oczywiste – pleców oraz ramion, które stabilizują całe ciało i pozwalają mu na utrzymanie odpowiedniej pozycji. Nie musisz być kulturystą, to oczywiste, ale nie możesz też wybrać się na narty z kompletnie niewyćwiczonymi, nierozruszanymi mięśniami. Stąd też tak ważna jest również rozgrzewka przed samym zjazdem. Tylko w ten sposób jesteś w stanie uniknąć bolesnych „zakwasów” czy nawet niebezpiecznych kontuzji. 

Pamiętaj o podstawach

Nie zapominaj, że każdy narciarz kiedyś zaczynał i jego również nie ominęły pierwsze upadki oraz niepowodzenia. Dlatego nie przejmuj się, jeśli na początku nie będzie Ci wychodzić. Najlepiej, abyś swoją przygodę z jazdą na nartach rozpoczął od pracy z instruktorem. Dobre szkoły, takie jak szkoła narciarska w Marilleva cechuje odpowiednie podejście do każdego ucznia, dzięki czemu nie będziesz musiał wstydzić się swojego poziomu i nawet zaczynając od zera będziesz w stanie zostać mistrzem narciarstwa. Nie możesz zapominać przy tym wszystkim o takich podstawach jak odpowiedni strój i akcesoria. Musi być on bezpieczny, dlatego właśnie zaleca się jazdę w kasku. Dla bezpieczeństwa warto również skorzystać z nowych rozwiązań, takich jak na przykład słuchawki wykorzystujące przewodnictwo kostne, dzięki którym jednocześnie słyszysz polecenia instruktora i rejestrujesz dźwięki z zewnątrz. Oferuje je szkoła jazdy na nartach w Madonna di Campiglio. Tak naprawdę w większości kwestii związanych z narciarstwem jest w stanie poprowadzić Cię instruktor jazdy na nartach, dlatego właśnie takie kursy są naprawdę polecane i przynoszą znacznie większe efekty niż samodzielna nauka. Pamiętaj przede wszystkim o jednym: każdy może zostać mistrzem, jeśli tylko włoży w coś odpowiednio duży pracy i cierpliwości.Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button