Narciarstwo a kontuzje – jak się uchronić?

Narciarstwo a kontuzje – jak się uchronić?

Nie da się ukryć, że narciarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów zimowych, bez którego większość nie wyobraża sobie urlopu czy ferii z dziećmi. Nic dziwnego, w końcu jest to doskonała zabawa, która pozwala odpocząć umysłowi i nabrać nowych sił do pracy. Pomimo tego jazda na nartach fizycznie potrafi naprawdę nieźle zmęczyć, a nawet spowodować tzw. zakwasy. Jak powszechnie wiadomo, śnieg i lód zwykle budzą obawy co do naszego bezpieczeństwa. Zimą jest bowiem ślisko, nie inaczej jest też na stokach. W związku z tym oczywiste jest, że jazda na nartach wiąże się z pewnym ryzykiem kontuzji. Nie powinno być ono duże, jeśli tylko pamiętamy o wszystkich standardowych zasadach panujących na stoku i mamy dobrego instruktora, co jest nieodłącznym elementem każdego kursu w dobrym ośrodku, takim jak szkoła narciarska Madonna di Campiglio. Co więc należy wiedzieć o kontuzjach na stoku narciarskim? 

Kontuzje u narciarzy — dlaczego?

Na bezpieczeństwo na stoku wpływ mają przede wszystkim inni uczestniczy, czyli narciarze i snowboardziści. Szybka jazda, popisywanie się, niedostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących warunków oraz wiele innych czynników mogą wpłynąć na to, że nawet jeśli my sami jedziemy bezpiecznie, może zdarzyć się wypadek. Jest to w zasadzie ta sama reguła co w przypadku ruchu drogowego i nawet na stoku obowiązuje pewien kodeks, zwany dekalogiem narciarza. Istnieją na szczęście pewne sposoby, by czuć się bezpiecznie na stoku i zmniejszyć do minimum ryzyko kontuzji. 

Brak ostrożności i „łamanie prawa”

Pierwszą zasadą jest oczywiście kultura jazdy. Należy przestrzegać wszystkich panujących na stoku przepisów, dostosowywać prędkość jazdy do warunków pogodowych oraz liczby ludzi. Konieczne jest branie pod uwagę zasady ograniczonego zaufania, w związku z czym stale trzeba mieć oczy dookoła głowy i zachować czujność. W tym coraz częściej pomagają nowoczesne rozwiązania, takie jak oferuje szkółka narciarska Madonna di Capmpiglio. Jednym z nich jest metoda przewodnictwa kostnego, dzięki której każdy instruktor narciarstwa Madonna di Campilgio jest doskonale słyszalny przez uczestnika, a przy tym kursant nie traci bodźców z otoczenia, co jest bardzo istotne dla zachowania uważności. Dzięki temu uczestnik słyszy bowiem co dzieje się na stoku i jest w stanie szybko zareagować na ewentualne zagrożenie, unikając ryzyka wypadku!

Brak odpowiedniego przygotowania

Niewystarczające przygotowanie do wypadu na narty może skończyć się nie najlepiej. Z jednej strony bardzo ważna jest tu kondycja fizyczna. Nierozruszane mięśnie, zastane kości i słaba wydolność to najczęstsze powody wszelkich wpadków na stoku. W związku z tym dobrze jest zaczerpnąć odrobinę ćwiczeń przed wyjazdem, żeby móc w pełni skorzystać z urlopu. 

Drugą kwestią jest należyty kurs. Wiele osób wyjeżdża na narty do różnego rodzaju ośrodków szkoleniowych, takich jak na przykład szkoła narciarska Marilleva, gdzie można bez problemu nauczyć się nie tylko podstaw tego sportu, ale także zaawansowanych technik. W większości przypadków nie ma tu ograniczenia co do poziomu zaawansowania. Dobra szkoła powinna oferować zajęcia dla każdej grupy wiekowej i dla osób o różnych umiejętnościach. Poza tym szkoły takie jak szkółka narciarska Marilleva dbają o odpowiednie przygotowanie uczestnika do rozpoczęcia jazdy. Każdy instruktor narciarstwa Marilleva podchodzi indywidualnie do ucznia, obserwuje jego poziom i postępy, a także dba o właściwą postawę, by utrzymanie równowagi oraz wykonywanie wszelkich trików nie było niczym trudnym. Dzięki temu narciarz może bezpieczniej poczuć się na stoku i lepiej poruszać się między innymi uczestnikami ruchu. 

Poza tym instruktor narciarstwa Folgarida zadba o to, byś znalazł się w odpowiedniej grupie pod względem umiejętności, co pozwoli uniknąć nieprzyjemności związanych z późniejszymi brakami. Ośrodki takie jak szkoła narciarska Folgarida specjalizują się w stopniowym przygotowywaniu kursantów do wykonywania szalonych akrobacji na stoku, dlatego trzeba być cierpliwym. To właśnie ta cierpliwość jest kluczem do sukcesu i niezbędnym elementem bezpiecznej jazdy. 

Bez właściwego wyposażenia ani rusz!

Nikogo chyba nie zdziwi, jak ważny jest odpowiedni ubiór na stoku. Bez niego właściwie żaden wyjazd nie może się udać. Jazda na nartach odbywa się w ekstremalnych warunkach, więc niezbędne są ciepłe ubrania przystosowane bezpośrednio do narciarstwa. Jest to istotne, gdyż taki typ odzieży nie ogranicza naszych ruchów, co znacząco poprawia nasze bezpieczeństwo i pozwala na większą zwrotność. Ponadto podstawą jest tu właściwe dobranie obuwia do nart. Same narty muszą mieć odpowiednią długość, buty powinny leżeć idealnie, zaś wiązania powinny wypiąć nartę podczas upadku. To zmniejszy ryzyko poważnych kontuzji. Jeśli wybierasz się za granicę, na przykład do pięknego ośrodka we Włoszech, takiego jak szkółka narciarska Folgarida, musisz pamiętać o specyficznych warunkach pogodowych, dlatego zabierz ze sobą ciepłe ubrania, które jednocześnie nie ograniczą Twoich ruchów. Zapobiegniesz w ten sposób groźnym odmrożeniom oraz złamaniom spowodowanym ograniczoną ruchomością. Cóż, nie pozostaje Ci nic innego jak tylko wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i szykować się na wypad na stok!