logo_2

Freeskiing czyli akrobacje na nartach

Jeśli w jakimś stopniu interesuje Cię jazda na nartach to być może słyszałeś już o czymś takim jak freeskiing. Niezależnie od tego, czy Twoja przygoda z nartami już trwa, czy może dopiero chcesz ją rozpocząć, warto zainteresować się wspominanym tematem. Czym jest freeskiing? Jest to jedna z mnóstwa opcji akrobacji wykonywanych na nartach. Nie jest to tradycyjna jazda, ponieważ wiąże się ona z czymś bardziej szalonym. Szczególnie przypada ona do gustu wszystkim, którzy uwielbiają adrenalinę i ekstremalne emocje. Oczywiście freeskiing wymaga wyuczenia się pewnych zaawansowanych tricków przy posiadaniu ogólnych, podstawowych umiejętności, Wymagana jest tu już spora swoboda w poruszaniu się na nartach oraz niezłej kondycji. Najlepiej jest tu korzystać ze zróżnicowanych pod względem stopnia trudności stoków, takie jakie oferuje chociażby szkółka narciarska Marilleva. Co jeszcze przyda się w takim sporcie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Sprzęt dla narciarzy

W zasadzie do każdego rodzaju narciarstwa, niezależnie od tego, jak wysoki poziom umiejętności tego sportu sobą reprezentujesz, konieczne jest wybranie odpowiedniego sprzętu. Podstawą są tu bezsprzecznie właściwe ubrania, takie jak kurtki czy kombinezony, które z jednej strony są ciepłe, z drugiej zaś nie krępują ruchów. W przypadku freeskiingu swoboda wykonywania ruchów jest szczególnie ważna. Dodatkowo ośrodki znajdujące się za granicą typu szkoła narciarska Marilleva, zwłaszcza zimą, wymagają bardzo ciepłej odzieży, w tym termoaktywnej bielizny, by Twój organizm był bezpieczny w wyjątkowo niskich temperaturach, które towarzyszą nam całymi godzinami na stoku. Należy pamiętać również o kasku, bez którego nie ma sensu wybierać się na narty. Ponadto warto wspomnieć, że narty do freeskingu są nieco inne niż te tradycyjne. Tak zwane twin tipy posiadają krótszą oraz szerszą powierzchnię, przy czym cechują je bardziej wygięte krawędzie. Dzięki temu możliwy jest bardziej swobodny ruch, co pozwala na skorki, szybką i dynamiczną jazdę, a także takie tricki jak lądowanie tyłem. W tego rodzaju nartach mamy do czynienia z inaczej rozmieszczonym środkiem ciężkości, co powoduje, że odczuwa się znaczną różnicę w jeździe w stosunku do normalnych nart. W ten sposób instruktor taki jak instruktor narciarstwa Livigno początkowo odpowiednio przygotuję Cię do jazdy, a Ty w pewnym momencie nabierzesz tyle pewności siebie, że z łatwością będziesz wykonywać szalone sztuczki.

Tricki na nartach

Wszelkie akrobacje podczas trenowania freeskiingu wyglądają na dość trudne, o ile nawet nie niewykonalne. Na szczęście praca i cierpliwość potrafi uczynić z każdego mistrza swobodnej jazdy na nartach. Tricków w freeskiingu jest masa, trudno je wszystkie wymienić, ponieważ co narciarz, to inne ciekawe konfiguracje. Najpopularniejszą akrobacją jest tak zwana 360-tka, która polega między innymi na podjeździe, wyskoku, wykonaniu obrotu o 360 stopni oraz na płynnym, spokojnym wylądowaniu. Jak to zrobić? Oczywiście nie jest to takie proste. Na szczęścia dobry ośrodek np. szkoła narciarska Madonna di Campiglio oraz instruktor narciarstwa Madonna di Campiglio pomoże Ci opanować nie tylko podstawy jazdy, ale także te bardziej zaawansowane ruchy. Dzięki temu swobodnie przejdziesz na inny rodzaj nart. A w celu wykonania 360-tki musisz po prostu podjechać z niezbyt dużą prędkością do krawędzi skoczni, by następnie wybić się i skręcić we właściwą stronę. Konieczne jest tu zachowanie odpowiedniej kolejności w użyciu partii ciała – najpierw głowa, potem ramiona. 

Innym ciekawym trickiem jest Tail Grab. Tutaj podczas skoku łapie się dłonią za jeden z końców narty. Żeby to zrobić musisz oderwać się od ziemi, podciągnąć w górę nogi, skrzyżować narty, a następnie dłonią złapać się za nartę po tej samej stronie. Co ciekawe, istnieje też kombinacja w postaci połączenia 360-tki i Tail Grab, zwana po prostu 360 Tail Grab. Jeśli już umiesz oba te tricki to kombinacja ta przyjdzie Ci z łatwością.

Jak nauczyć się freeskiingu?

Żaden człowiek nie rodzi się z totalną wiedzą na każdy temat, dlatego nawet jeśli już jeździsz trochę na nartach to w przypadku freeskiingu musisz dowiedzieć się, jak wykonać poszczególne tricki, ponieważ to właśnie teoria jest gwarancją bezpieczeństwa i progresu. Nie obejdzie się też bez praktyki. W związku z tym na początek wybierz dobrą szkołę, na przykład taką jak szkółka narciarska Madonna di Campiglio. Tam instruktor narciarstwa Folgarida przekaże Ci tajniki prawidłowej techniki oraz zadba o to, byś w praktyce wykonywał je właściwie. Zwróci on uwagę na rozwój całej grupy oraz na każdego pojedynczego ucznia, by nikt nie odstawał od grupy, więc nie musisz się martwić, że z czymś sobie nie poradzisz. Poza tym wiele szkół oferuje filmiki instruktażowe, które naprowadzą Cię na to, jak wygląda freeskiing, dzięki czemu już w początkowej fazie zdecydujesz, czy jest to sport dla Ciebie. 

Kondycja narciarzy – jak ją wzmocnić?

Każdy sport wymaga chociażby minimalnej kondycji. Zapobiega to kontuzjom i sprawia, że nie męczysz się zbyt szybko. Stąd też jeszcze przed wyjazdem na narty zadbaj o regularne treningi, by poprawić stan swoich mięśni grzbietowych oraz nóg. Również na samym stoku niezbędna będzie rozgrzewka, by rozciągnąć mięśnie. W ten sposób Twoje ciało będzie bardziej elastyczne, więc łatwiej będzie Ci uniknąć upadku podczas niekonwencjonalnych ruchów.  Pamiętaj, że to właśnie między innymi po rozgrzewce poznasz dobrą szkołę, taką na szkółka narciarska Folgarida, która bardzo troszczy się o bezpieczeństwo i przygotowanie uczestników ruchu na stoku.

Bezpieczeństwo na nartach

Nie da się ukryć, że freeskiing jest nieco bardziej ryzykowny aniżeli inne sporty, w tym te zimowe. Ruchy są tu dynamiczne, więc trudniej jest zapanować nad ciałem w razie niepowodzenia. W związku z tym znajdź odpowiedni ośrodek typu szkoła narciarska Folgarida, by zdobyć podstawy teoretyczne oraz zorientować się należycie w praktyce. Poza tym wyposaż się w wysokiej jakości sprzęt, który gwarantuje większe bezpieczeństwo użytkowania. Oczywiście nie możesz przy tym wszystkim zapomnieć o przykazaniach narciarza, ponieważ nawet podczas szalonych wybryków na stoku musisz dbać zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i o wszystkich innych.Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button