Najważniejsze porady dla początkujących narciarzy

Najważniejsze porady dla początkujących narciarzy

Masz w planach zostanie świetnym narciarzem jeszcze tej zimy? A może po prostu chciałbyś rekreacyjnie wybrać się na stok, by nieco potrenować, a przy tym doskonale się bawić? Żaden problem! Wszelkie szkółki w Polsce czy za granicą, takie jak szkoła narciarska Madonna di Campiglio to genialne rozwiązanie na zimowy wyjazd, by nieco odpocząć, ale zrobić to w aktywny sposób. O czym warto pamiętać, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem i chcesz, aby wszystko odbyło się bezpiecznie? Oto kilka najważniejszych zasad!

  • „Zrobienie” formy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu

Nie da się ukryć, że tak naprawdę każdy sport wymaga od nas jakiejś kondycji fizycznej, która nie musi być spektakularna, ale bez niej będzie Ci trudno się obejść. W końcu kto chciałby zmęczyć się po pierwszych paru minutach jazdy, a co dopiero nabawić się zakwasów? Warto więc zadbać o kondycję, trenując chociażby sporty cardio, które wzmocnią serce i pozwolą na dłuższy wysiłek fizyczny. Ważna jest przede wszystkim praca nóg, stąd też na dobre wyjdzie Ci trenowanie mięśni ud i łydek przynajmniej na kilka dni przed wyjazdem. Oczywiście większość szkół, takich jak szkółka narciarska Madonna di Campiglio oferuje zajęcie na różnych poziomach zaawansowania, stąd też nawet nie mając zbyt dużego doświadczenia w sporcie możesz się wiele nauczyć i skorzystać z takiego wyjazdu w pełni. Instruktor narciarstwa Folgarida nauczy Cię także balansowania ciałem, byś utrzymywał równowagę, przejeżdżając całą trasę na stojąco, a nie na siedząco 😉

  • Ucz się upadać

Nie przejmuj się, że nie wszystko wychodzi Ci od razu. Jak to mówią: „nie od razu Rzym zbudowano”. Nie da się nauczyć wszystkiego w jeden dzień, a weź pod uwagę, że pierwsze chwile na nartach będą dość trudne. Trzeba w końcu nauczyć się utrzymywać równowagę, zmieniać kierunek jazdy i hamować. Upadki są więc nieuniknione. Ale spokojnie, wokół Ciebie będzie się przewracać mnóstwo osób, więc nie będziesz budzić zbyt dużego zainteresowania. Nie porywaj się więc od razu na zaawansowane triki. Najpierw opanuj podstawy, a później z łatwością będzie uczył się kolejnych ruchów, w czym oczywiście pomoże Ci instruktor narciarstwa Madonna di Campiglio. Warto mieć przy tym wszystkim na uwadze jedną istotną zasadę: przy upadku staraj się zaciskać pięści, by ochronić w ten sposób palce i nadgarstki przed poważnym urazem.

  • Pamiętaj o odpowiednim stroju

Stok narciarski to nie rewia mody, o tym wie w zasadzie każdy. Dlatego też wybieraj przede wszystkim ubrania wygodne i funkcjonalne, które ochronią Cie przed mrozem, nie skupiaj się zaś na estetyce. Oczywiście obecnie można kupić świetne, modnie wyglądające zestawy odzieży i dodatków na narty, jednak nie jest to kwestia pierwszorzędna. Za pomocą takich ubrań dbasz o siebie i o swoje zdrowie. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy wybierasz ośrodki za granicą, takie jak szkoła narciarska Marilleva, ponieważ zimy tam bywają bardziej spektakularne, a to oznacza że może być nieco zimniej. Jeżeli więc chcesz uniknąć przeziębienia, wyposaż się w odpowiednie rękawiczki, czapkę, kombinezon, skarpetki i buty, które będą doskonałą warstwą izolacyjną.

  • Początki jazdy na nartach warto zacząć z instruktorem

Nauka jazdy na nartach nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Do opanowania jest tu naprawdę wiele technik, które trzeba wykonywać prawidłowo, by zachować bezpieczeństwo. Właściwy nauczyciel, taki jak instruktor narciarstwa Marilleva doskonale wie, od czego zacząć i dostosuje program nauki do Twoich umiejętności, obserwując również Twoje indywidualne postępy. Szkółka narciarka Folgarida jest więc dobrym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, niezależnie od wieku. Instruktor uchroni Cię tu przed niepotrzebnymi kontuzjami i błędami, których sam mógłbyś nie dostrzec. 

  • Wybierz najwłaściwsze miejsce dla początkujących

Nie musi być to najniższy pagórek w okolicy. Nie można popadać w przesadę. Ważne jest, aby stok, na który się wybierasz był dostosowany do osób początkujących i odpowiednio zabezpieczony. Mnóstwo polskich i zagranicznych ośrodków, takich jak szkoła narciarska Folgarida spełnia te standardy. Ważne jest również właściwe podejście instruktora, który stwierdzi, czy jesteś już gotowy, by wyruszyć na dany stok. Ciekawym rozwiązaniem w tym sporcie jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym przewodnictwa kostnego będącego elementem oferty takich miejsc jak szkółka narciarska Marilleva. Dzięki temu uczestnicy mogą słuchać poleceń instruktora, nie tracąc jednocześnie bodźców z otoczenia, co jest bardzo ważne dla zachowania bezpieczeństwa wśród wielu innych narciarzy.

  • Dekalog narciarza

Być może po raz pierwszy słyszysz tę nazwę, jednak powinna Ci ona utkwić w głowie na stałe, jeśli chcesz zacząć jeździć na nartach. Czym jest dekalog narciarza? Jest to zbiór zasad panujących na stoku, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i innych. Można powiedzieć, że jest to coś na zasadzie zasad ruchu drogowego.