logo_2
 

Narciarstwo a zdrowie – jakie korzyści dla organizmu przynosi jazda na nartach?

Narciarstwo a zdrowie – jakie korzyści dla organizmu przynosi jazda na nartach?

Jazda na nartach to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych w sezonie zimowym, choć oczywiście nie tylko wtedy. Każdy doskonale wie, że aktywność fizyczna zawsze jest dla nas korzystna, w końcu to ona jest podstawą zdrowego stylu życia i często jest uznawana za istotniejszą aniżeli zrównoważone żywienie. Nie da się ukryć, że sport ten jest również po prostu niezwykle przyjemny, sprawia wiele radości i nie dla jednego jest niesamowitą pasją, w której stale można doskonalić swoje umiejętności. Warto jednak wiedzieć też, w jaki sposób narciarstwo wpływa na nasze zdrowie i ile dobrego jest w stanie uczynić w naszym organizmie. Dlaczego więc jazda na nartach jest dobrym pomysłem?

Sprawdza się w zasadzie u każdego

Narciarstwo jest dyscypliną sportową, która jest w pełni bezpieczna dla każdego, jeśli tylko posiądzie się przynajmniej podstawowe umiejętności. Do tego warto skorzystać z usług szkół narciarskich, które dbają o bezpieczeństwo pojedynczych uczniów i całych grup. Dobra szkoła oferująca naukę jazdy na nartach, taka jak chociażby szkoła narciarska Madonna di Campiglio, w której każdy instruktor narciarstwa Marilleva dba o dostosowanie kursu do indywidualnych predyspozycji uczestnika, przyniesie doskonałe efekty. Już po wstępnych lekcjach będziesz w stanie utrzymać równowagę na tyle, że Twoja jazda będzie bezpieczna, a Ty nie zrobisz sobie krzywdy. Nie musisz więc martwić się kontuzjami, jeśli będziesz stosować się do zaleceń nauczyciela, co zresztą nie jest trudne w przypadku, gdy stosuje się nowoczesne technologie, takie jak przewodnictwo kostne, które oferuje szkółka narciarska Livigno. Co ważne, takie ośrodki dają możliwość nauki nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci, przy czym nie jest istotny stopień zaawansowania. 

Korzyści dla układu mięśniowego

Jeżdżenie na nartach to angażowanie w zasadzie wszystkich partii mięśni. Nie są to tylko mięśnie nóg, jak mogłoby się wydawać, ale też mięśnie brzucha, rąk i grzbietu. Jest to więc poniekąd ćwiczenie siłowe, dlatego też normalne po takim wysiłku, szczególnie na początku jest odczuwanie tak zwanych zakwasów. Poza tym taki sport zużywa naprawdę ogromne pokłady energii, więc łatwo zastąpisz nimi codzienny trening, a wieczorem bez żadnych wyrzutów sumienia będziesz mógł zjeść lokalne przysmaki, co z pewnością ucieszy Cię, jeśli wyjeżdżasz na stok za granicę. Ważne, aby osoba odpowiedzialna za Twoją naukę, na przykład instruktor narciarstwa Madonna di Campiglio starał się zwracać uwagę na Twoją postawę, by nie tylko równomiernie rozkładać ciężar ciała, ale również umiejętnie wykorzystywać poszczególne partie mięśni. Jeżeli będziesz jeździć na nartach regularnie to z pewnością uda Ci się wyrzeźbić nieco sylwetkę i uwidocznić mięśnie, a Twoje ścięgna i stawy będą bardziej ruchome i elastyczne, co na przyszłość jeszcze bardziej zmniejszy ryzyko kontuzji. 

Zdrowie układu krążeniowego i oddechowego

Dzięki wysiłkowi fizycznemu, jakim jest jazda na nartach poprawisz swoją wydolność i ułatwisz pracę układu oddechowego i krążeniowego. Dzięki temu zwiększysz pojemność płuc oraz poprawisz wydolność serca, co jest bardzo istotne dla całego organizmu, ponieważ w ten sposób łatwiej pozbędziesz się zalegających toksyn, a także zmniejszysz ryzyko zawału serca w przyszłości. Takie oddychanie pełną piersią jest dodatkowo bardzo przyjemne, ponieważ niezależnie od tego, czy jedziesz na polski stok, czy też wybierasz zagraniczny ośrodek, taki jak np. szkółka narciarska Marilleva, będzie otaczać Cię czyste powietrze. Poza tym taka jazda przyspiesza metabolizm, więc łatwiej będzie Ci zrzucić zbędne kilogramy oraz obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zapobiegając zakrzepicy żylnej i innym chorobom układu krążeniowo-sercowego.

Odpoczynek dla umysłu

Nie mniej ważnym aspektem zdrowia jest umysł, tak często przecież przeciążany poprzez pracę i naukę. To najważniejszy element naszego organizmu, ponieważ właśnie dzięki niemu nasze ciało może efektywnie pracować, dlatego warto o niego zadbać. Wyjazd na narty zawsze jest chwilą wytchnienia, w trakcie której najważniejsze są emocje. Wiele ośrodków szkoleniowych oferuje naukę przez zabawę, tak jak robi to szkoła narciarska Folgarida, co jest szczególnie ważne dla dzieci, które tylko taki sposób przekazywania wiedzy są w stanie zaakceptować bez większych problemów. Poza tym malownicze widoki, będące elementem między innymi włoskich stoków, gdzie znajduje się szkoła narciarska Marilleva są po prostu kojącym obrazem, który zachwyci, zostawi wspomnienia i pozwoli wypocząć. 

Narciarstwo jest bardzo przyjemnym i pożytecznym sportem, a uprawiając go poprawisz swoje zdrowie i sylwetkę. Jeśli przy tym wszystkim masz możliwość skorzystania z oferty profesjonalnego ośrodka, takiego jak szkółka narciarska Folgardia, gdzie instruktor narciarstwa Folgarida zadba o Ciebie indywidualnie, wówczas masz pewność, że spędzasz czas w aktywny i bezpieczny sposób. Cóż, skoro już da się połączyć zdrowie i dobrą zabawę to czemu z tego nie skorzystać? Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button