logo_2

Narciarstwo – rodzaje narciarstwa

Każdy sport zimowy posiada swoją specyfikę i swój niepowtarzalny urok. Ośnieżone, białe stoki gór, piękne trasy zjazdowe… Szczególnie włoskie góry, w których zlokalizowana jest chociażby szkółka narciarska Marilleva są wyjątkowo urokliwe, ponieważ często możemy tam spotkać słońce, które tworzy niesamowite tafle na oblodzonym podłożu. Plusy narciarstwa nie kończą się tylko na zapierających dech w piersiach widokach, bowiem sport ten niesie ze sobą masę korzyści dla zdrowia. Trenując go wdychamy świeże powietrze, dotleniamy nasz organizm i zmuszamy się do ruchu, który w obecnych czasach, przy często siedzącym trybie życia, nie jest niczym oczywistym. Sama jazda na nartach nie jest nazbyt trudna, jeśli odpowiednio do tego podejdziemy i jeśli zdecydujemy się na profesjonalny kurs, taki jak oferuje na przykład szkoła narciarska Marilleva, gdzie każda instruktor narciarstwa Livigno skupia się na umiejętnościach, predyspozycjach i potrzebach pojedynczych uczestników oraz całej grupy. Co ważne, narciarstwo ma wiele twarzy, a przejawia się to przede wszystkim w rodzajach tego sportu. Jakie więc kategorie narciarstwa możemy wyróżnić?

  • Narciarstwo alpejskie

Jest to jeden z najbardziej popularnych stylów jazdy na nartach. Opiera się ono na bardzo szybkim zjeździe ze stoku po trasie wyznaczonej przez tyczki. Jest to oczywiście dość trudna, zaawansowana technika, którą zapewne każdemu z nas zdarzyło się oglądać w telewizji, chociażby w trakcie Pucharu Świata. Nie każdy musi to potrafić, dlatego nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, ponieważ istnieją mniej stresujące, a nawet przyjemniejsze, bardziej relaksujące techniki. Niemniej jednak dobre przygotowanie do jazdy na nartach sprawi, że będziesz w stanie przystosować się nawet do tego typu zjazdów. Warto więc zainwestować w kurs nauki jazdy na nartach, na przykład w ośrodku, jakim jest szkółka nauki jazdy Madonna di Campiglio, by wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Dzięki temu szybko załapiesz nie tylko podstawy, ale także umiejętności z wyższego poziomu, ponieważ szkoła narciarska Madonna di Campiglio oferuje kursy dla osób na każdym etapie nauki, niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy zaawansowany. Cóż, nie pozostaje nic innego jak tylko trenować, trenować i jeszcze raz trenować.

  • Narciarstwo klasyczne

Ten rodzaj narciarstwa pochodzi z krajów skandynawskich. Zalicza się do niego między innymi biegi narciarskie. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, gdyż znacząco poprawia ono kondycję całego organizmu i pozwala na równomierną pracę wszystkich mięśni. Sport ten można uprawiać w zasadzie wszędzie, w każdym wieku i na każdym stopniu zaawansowania. Bardzo często do tej dyscypliny wykorzystuje się leśne ścieżki na łonie natury. Narciarstwo biegowe jest wyjątkowo relaksujące i z pewnością spodoba się także osobom początkującym. 

  • Narciarstwo ekstremalne

Ten sport przyciąga miłośników sportowych szaleństw, którzy uwielbiają dostarczać sobie spore dawki adrenaliny. Tutaj potrzebna jest już dość dobra kondycja fizyczna i wprawa w szusowaniu. Zazwyczaj narciarstwo ekstremalne odbywa się poza wyznaczonymi stokami, które cechują się dużym nachyleniem, dochodzącym nawet do 60 stopni. W tym przypadku konieczne jest porządne wyposażenie w postaci odpowiednio przystosowanych gogli i kasku narciarskiego. Kto wie, może odpowiedni ośrodek szkoleniowy, taki jak szkółka narciarska Folgarida oraz instruktor narciarstwa Madonna di Campiglio – prawdziwy pasjonata – zaszczepią w Tobie bakcyl do uprawiania sportów ekstremalnych?

  • Narciarstwo biegowe 

Ta dyscyplina narciarska cieszy się ogromną popularnością, ponieważ należy do wyjątkowo rekreacyjnych. Mnóstwo osób decyduje się na jej uprawianie i traktuje ją jako piesze wycieczki z użyciem sprzętu narciarskiego. Nie da się ukryć, że nawet narciarstwo biegowe wykorzystuje bardzo mocno pracę naszych mięśni. W związku z tym zdecydowanie warto przejść wcześniej kurs, na przykład w ośrodku typu szkoła narciarska Folgarida, by nauczyć się podstaw w postaci utrzymywania równowagi w nartach czy pokonywania przeszkód. Co prawda narty w tym przypadku są nieco inaczej skonstruowane – są nieco cieńsze i dłuższe. Trzeba dodać, że konieczne są tu kijki narciarskie z aluminium czy włókna węglowego. Z całą pewnością warto spróbować narciarstwa biegowego, by poprawić trochę swoją kondycję i zadbać o zdrowie. 

Jak widać, rodzajów narciarstwa jest sporo i jeśli jesteś początkujący to zapewne nie wiesz, na jaki się zdecydować. Każdy wydaje się kusić, ale spokojnie! Nie musisz tej decyzji podejmować od razu! Najważniejsze jest nauczenie się podstaw i stałe szlifowanie swoich umiejętności, w tym przede wszystkim w malowniczych ośrodkach szkoleniowych. Na kursie nauczyciel, na przykład instruktor narciarstwa Folgarida pokieruje Cię tak, abyś bez problemu mógł szusować w dowolny sposób! Kiedy już poczujesz się pewniej, będziesz mógł przebierać w stylach, ponieważ odpowiednio wysoki poziom jazdy sprawi, że dostosujesz się do każdych warunków. Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button