logo_2
 

Narty czy deska – co wybrać?

Narty czy deska – co wybrać?

Sporty zimowe stają się obecnie coraz bardziej popularne. Niegdyś Polacy mogli sobie pozwolić głównie na polskie stoki, którym nie można odmówić malowniczości i bliskości atrakcji, niemniej jednak aktualnie częściej wybiera się te zagraniczne góry, w tym takie ośrodki jak szkoła narciarska Marilleva. Jest to możliwe między innymi dzięki aspektom finansowym, które znacznie się poprawiły w ostatnim czasie, ale także dzięki stale rosnącej wiedzy na temat sportu i podróży. Podstawowymi sportami zimowymi są oczywiście narciarstwo oraz jazda na snowboardzie. Nie da się ukryć, że obie te dyscypliny wiążą się z niezapomnianym szaleństwem, a także z poprawą kondycji oraz ogólnego stanu zdrowia. Jeśli zastanawiasz się, którą z nich wybrać to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. 

Nauka jazdy

Zwykle uważa się, że jazda na nartach jest łatwiejsza. Okazuje się jednak, że nie do końca tak musi być. Bardzo często szybciej przyswajamy technikę poruszania się na desce. Oczywiście zależy to od naszej koordynacji ruchowej, ale także od wieku, ponieważ narciarstwo jako takie można uprawiać już od trzeciego roku życia, zaś przygodę ze snowboardem można rozpocząć najwcześniej w wieku czterech-pięciu lat. Jest to uwarunkowane dość nienaturalną pozycją ciała w trakcie jazdy na desce oraz koniecznością posiadania naprawdę niezłej równowagi. Przed pierwszym wyjazdem czy to na narty, czy na snowboard warto zadbać o stan swoich mięśni, w tym przede wszystkim mięśni tułowia, brzucha, grzbietu oraz o stan kręgosłupa, gdyż to on odpowiada za naszą prawidłową postawę. Warto wspomnieć również o kwestii kontuzji. Nie są one oczywiście nieuniknione, a zachowanie bezpieczeństwa oraz właściwe wytrenowanie zmniejszają ich ryzyko, aczkolwiek nie da się ukryć, że na stoku nie trudno o upadki. Częściej kontuzji możemy spodziewać się w przypadku nart, ponieważ kolana są wówczas najbardziej zaangażowane i stale ruchome. Z drugiej strony narciarstwo w przeciwieństwie do snowboardu jest możliwe do wyćwiczenia w każdym aspekcie, stąd też będąc dobrze skoordynowanym można uniknąć kontuzji. W przypadku deski złamania czy stłuczenia są wynikiem niekontrolowanych upadków, dlatego też tu konieczne będzie stosowanie wszelkich ochraniaczy czy stabilizatorów. Pamiętajmy przy tym wszystkim, że gwarantem bezpieczeństwa oraz szybkiego progresu jest głównie należycie przeprowadzona nauka, więc warto zainwestować w dobrą szkołę nauki jazdy, taką jak na przykład szkółka narciarska Livigno, gdzie każdy instruktor narciarstwa Marilleva koncentruje się na umiejętnościach i potrzebach każdego ucznia, nie pomijając przy tym aspektów radzenia sobie z techniką. 

Styl jazdy – narty a snowboard

Nie da się ukryć, że sposoby poruszania się na desce oraz na nartach znacząco się od siebie różnią. Przede wszystkim chodzi tu o fakt, że na snowboardzie konieczna jest większa koordynacja ruchowa i umiejętność balansowania ciałem, co zauważyć można między innymi podczas hamowania, kiedy to musimy mocno zaangażować się w utrzymanie stabilnej postawy, utrzymując się jednocześnie na krawędzi deski. Narty angażują pod tym względem mniejszą liczbę mięsni, przy czym nie jest konieczne obciążanie obu nóg w takim samym stopniu.

Poza tym zapewne wiele osób interesuje kwestia szaleństwa w tych sportach. Na szczęście zarówno w narciarstwie, jak i snowboardzie mamy duże pole do popisu. Amatorom emocji i silnych wrażeń dedykuje się ekstremalną jazdę, w tym freeskiing, który z jednej strony wygląda imponująco, a z drugiej strony nam dostarcza ogromne dawki adrenaliny. Sztuczki tego typu nie są na pewno niczym łatwym, niemniej jednak nawet jako laik możesz już planować swoje szalone wypady na stok. Dobrym pomysłem jest kurs w profesjonalnym ośrodku takim jak szkółka narciarska Madonna do Campiglio. Instruktor narciarstwa Madonna di Campiglio nauczy się nie tylko podstaw, ale także bardziej zaawansowanych tricków, dzięki czemu po pewnym czasie sam zdecydujesz się na szalone warianty narciarstwa. Nie bój się uatrakcyjniać obu omawianych sportów – jazda na stoku może być bardziej dynamiczna niż Ci się wydaje. 

Przygotowania do sezonu w przypadku nart i snowboardu

Niezależnie od tego, jaki sport wybierasz, musisz pamiętać o właściwym przygotowaniu do sezonu, by Twoja kondycja pozwalała na długie, przyjemne szaleństwo i byś mógł uniknąć bardzo niebezpiecznych kontuzji. W związku z tym staraj się stale dbać o mięśnie nóg, brzucha i pleców, wzmacniając je na przykład na siłowni. Poza tym niezwykle istotne jest tu dbanie o stawy kolanowe, które są wyjątkowo narażone na problemy, zwłaszcza w przypadku nart. Nigdy nie zapominaj także o rozgrzewce, czy to przed ćwiczeniami przygotowującymi do sezonu, czy to przed rozpoczęciem jazdy po stoku. Oczywiście dobry nauczyciel, taki jak instruktor narciarstwa Folgarida zadba o to, abyś nie nabawił się kontuzji między innymi poprzez obserwację i poprawianie Twojej techniki, niemniej jednak Twój wkład własny będzie nieoceniony. 

Cena wypadu na narty i na snowboard

Zasadniczo koszty w przypadku zwykłych nart i deski nie są jakoś znacząco różne, w szczególności jeśli chodzi o kursy, w których liczy się przede wszystkim jakość, stanowiąca domenę takich ośrodków jak szkoła narciarska Madonna di Campiglio. Ceny mogą być jednak różne w zakresie kupna sprzętu – narty są nieco tańsze aniżeli deska snowboardowa, przy czym również dodatkowe akcesoria w postaci butów również są bardziej korzystne pod względem finansowym w przypadku nart. 

Narty czy snowboard – co lepsze?

Trudno jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to od indywidualnych predyspozycji i upodobań danej osoby. Jazda na snowboardzie wydaje się przede wszystkim bardziej emocjonująca ze względu na mniejsze panowanie nad „pojazdem”. Tutaj nie mamy bowiem możliwości „uratowania się” przy pomocy jednej nogi, gdyż obie znajdują się w tej samej, sztywnej desce. Narty są bardziej ruchome, przez co z jednej strony mogą się rozjeżdżać, ale z drugiej dają wrażenie kontroli nad ruchem. W celu zwiększenia panowania nad nimi poleca się naukę na kursach narciarskich oferowanych chociażby w ośrodkach typu szkoła narciarska Folgarida. Tak naprawdę warto przetestować oba te sporty, by przekonać się o ich plusach i minusach na własnej skórze. 

Sport, który wybierzesz ma podobać się przede wszystkim Tobie. Musi być on dla Ciebie przyjemny. Kto wie, może stanie się on Twoja pasją? Jeśli jeszcze nie próbowałeś swoich sił w sportach zimowych to nadchodzące ferie będą idealną okazją, by to zmienić. Wybierz więc dobrą szkołę, która tak jak szkółka narciarska Folgarida przygotuje Cię zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym, a następnie jedź i ciesz się doskonałą zabawą!Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button