Nauka jazdy na nartach w pigułce

Nauka jazdy na nartach w pigułce

Zbliża się zima, a z nią pierwsze zimowe urlopy. Nie da się ukryć, że pierwszym skojarzeniem jest tu oczywiście wyjazd na narty. W końcu kto nie chciałby spędzić weekendu czy Sylwestra w Tatrach czy na pięknych włoskich stokach, szusując chociażby w takich ośrodkach jak szkółka narciarska Marilleva? Jeżeli jednak nigdy wcześniej nie próbowałeś jazdy na nartach to musisz najpierw dowiedzieć się, na czym polega ten sport i jak zacząć jego naukę. Zapewne zastanawiasz się, jak najlepiej to zrobić, aby uniknąć wszelkich wpadek i poważnych kontuzji. Cóż, wiele osób decyduje się na samodzielną naukę, choć nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie z prostej przyczyny – bez fachowej wiedzy można niestety nabrać złych nawyków, które pozornie nie są niczym złym, ale ostatecznie mogą powodować różnego rodzaju problemy i późniejsze wypadki. Warto więc pomyśleć o kursie jazdy na nartach, w którym pomoże nam profesjonalny instruktor, na przykład instruktor narciarstwa Marilleva. 

Jak wygląda nauka jazdy na nartach?

Sama nauka jazdy na nartach nie jest czymś nazbyt skomplikowanym, jeśli odpowiednio się ją przeprowadzi. Najbardziej specjalistycznym podejściem jest nauka metodą analityczną. Co to oznacza? Chodzi tu o to, że cały proces dzieli się na kilka części, dzięki czemu przyswajanie poszczególnych umiejętności jest znacznie łatwiejsze i kosztuje nas mniej wysiłku. Do tego, aby sprawnie poruszać się na nartach konieczne jest nabranie odpowiedniej koordynacji ruchowej, która pomoże nam utrzymywać równowagę i wykonywać bezpiecznie każdy, nawet najmniejszy ruch. Warto podkreślić, że istotny jest między innymi właściwy dobór nart – na początek najlepsze będą narty półcartingowe, dzięki którym można opanować szybciej skręty w szusie. Cały sprzęt można oczywiście spokojnie wypożyczyć, co nie jest jakąś drogą inwestycją, ale przy częstszych wyjazdach taniej wyjdzie na pewno zakup własnych akcesoriów. 

nauka jazdy na nartach – Zacznij od początku!

Dobre ośrodki szkoleniowe, takie jak szkoła narciarska Marilleva dzielą naukę na parę etapów. Pierwszym z nich jest nauka chodzenia w butach. Choć wydaje się być to banalnie proste to w rzeczywistości jest to jeden z najważniejszych kroków w całym przedsięwzięciu. Dlaczego? Ponieważ po założeniu takich butów nogi lekko zginają się, zaś podudzia wychylają się do przodu. Na początku nie jest to tak proste do opanowania i może powodować upadki. Warto więc wcześniej przetestować buty i pochodzić w nich chwilę, a nawet przejść się w nich kilkanaście metrów.

Następnie instruktor narciarstwa Madonna di Campiglio  miejscu jakim jest szkółka narciarska Madonna di Campiglio nauczy Cię upadków. Brzmi dziwnie? Wcale tak nie jest! To bardzo ważny etap! Upadanie również jest umiejętnością, ponieważ zły upadek może spowodować poważną kontuzję! Oswojenie się z butami i nartami trwa chwilę i w tym czasie może zdarzyć się już kilka potknięć. Umiejętność upadania przydaje się przede wszystkim w kryzysowych sytuacjach,  tym przy szybkim zjeżdżaniu, kiedy  niejednokrotnie traci się kontrolę nad nartami.  W ośrodkach typu szkoła narciarska Madonna di Campiglio instruktorzy czuwają nad tym, abyś odpowiednio przygotował się do takich momentów i abyś nie zrobił sobie krzywdy. Zwiększa to znacząco Twoje bezpieczeństwo! Jak wygląda sztuka upadku? Należy zrobić niski przysiad i przechylić się w lewo lub w prawo, by przewrócić nogi na bok. To zapobiegnie ich niefortunnemu ułożeniu prowadzącemu nawet do złamania kości. 

Kolejnym etapem jest nauczenie się chodzenia na płaskim terenie. Podstawowymi krokami są łyżwiarski i klasyczny. W pierwszym z nich głównym elementem jest aluzja jazdy na łyżwach, a więc ustawianie nart pod kątem 45 stopni w bok. Z kolei klasyczny krok polega na poruszaniu się na nartach ustawionych równolegle do siebie. 

Dalej jest trudniej?

Nie da się ukryć, że każdy następny etap jest nieco bardziej zaawansowany niż poprzedni, ale na pewno nie jest niewykonalny! Najprostszym sposobem zjazdu jest bowiem tak zwany „pług”, w którym chodzi o ustawienie nart w odwróconą literę „V”. Ich czubki maja znajdować się blisko siebie, pięty zaś daleko. Ruszenie rozpoczyna się od pochylenia się do przodu, by zjechać prosto, po linii. Przy skręcaniu wykorzystuje się ciężar ciała na lewo i prawo, w zależności od planowanego kierunku jazdy. 

Trudniej jest jednak przy jeździe szusem. Co ważne, szkoły takie jak szkółka narciarska Folgarida przeprowadzą Cię po tym „suchą nogą”, aczkolwiek trzeba być tu nieco ostrożniejszym. Narty ustawia się tu równolegle, by wykonać tzw. jazdę „na strzałkę”, czyli prosto. Natomiast by skręcić w prawo trzeba jednocześnie przesunąć obie narty w prawo przez lekkie podniesienie pięt i przeniesienie ciężaru na prawą nogę. Oczywiście w przypadku skrętu w lewo jest odwrotnie. 

Trening czyni mistrza!

Nie da się od razu posiąść wszystkich umiejętności, ale z czasem nauczysz się każdej rzeczy. Po kursie w profesjonalnej szkole, takiej jak szkoła narciarska Folgarida, instruktor narciarstwa Folgarida dostosuje poszczególne elementy do Twoich preferencji i potrzeb, byś uczył się nowych rzeczy w odpowiednim dla Ciebie tempie. Dzięki temu po takim kursie będziesz w stanie bezproblemowo poruszać się na nartach, dbając przy tym o właściwą postawę i o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że taka nauka to też dobra zabawa, więc bez obaw – wyjazd z pewnością będzie udany!