Nowoczesne technologie w narciarstwie

Jeżeli regularnie odwiedzasz stoki narciarskie to zauważasz zapewne, jak nawet tam szybko zmierzają do przodu nowoczesne technologie. Imponujące gogle, innowacyjne stroje, kamerki i systemy GPS – to tylko niektóre rozwiązania dzisiejszych narciarzy. Jakie konkretne innowacje możemy spotkać na stoku narciarskim, szczególnie za granicą, w ośrodkach takich jak szkoła narciarska Madonna di Campiglio? Oto kilka z nich.

  • Gogle wyposażone w system zapobiegający zaparowywaniu 

Obecnie przeważająca większość dostępnych na rynku gogli posiada odpowiednie systemy ochronne, które zapobiegają zaparowywaniu, które jest tak dużym problemem na stoku. Najczęściej systemy takie opierają się na specyficznych powłokach i na dodatkowych wywietrznikach. Ponadto niektóre z gogli mają zaawansowane technologie wykorzystujące film termoprzewodzący. Materiał nagrzewa się tu za pomocą elektrycznej energii, która czerpana jest z baterii. Takie gogle pracują w trybie ciągłym lub ewentualnie w momencie, kiedy zachodzi taka potrzeba. Co ciekawe, zastosowany w nich system to nawet 6 godzin bezustannej pracy na jednym ładowaniu. Nie da się jednak ukryć, że są to dość drogie zabawki. Z drugiej strony cena nie powinna być barierą, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, które bezapelacyjnie zależy między innymi od dobrej widoczności. 

  • Rękawice z funkcją podgrzewania

Wyjazd na narty to nie tylko doskonała zabawa i piękne widoki. To też naprawdę niskie temperatury, które momentami są ciężkie do zniesienia, szczególnie przy dłuższym przebywaniu na stoku, a zwłaszcza w przypadku tych najbardziej majestatycznych miejsc, takich jak Włochy i szkoła narciarska Marilleva, gdzie klimat górski jest dość specyficzny. Jak zaradzić takim problemom? Jest na to prosty sposób. Wystarczy wyposażyć się w podgrzewane rękawiczki! Brzmi to dość ciekawie, prawda? Jak to działa? Ogrzewanie w tych rękawiczkach jest możliwe dzięki emisji fal podczerwonych oraz dzięki materiałowi z włókna węglowego. Funkcjonowanie akumulatora pozwala na około 6 godzin ogrzewania rękawiczek. Czy warto? Z pewnością jest to bardzo przydatne rozwiązanie, które zwiększa komfort jazdy na nartach, chociaż dla wielu osób jest to zapewne zbędny dodatek. 

  • Słuchawki do kasku

To kolejne ciekawe rozwiązanie, które uprzyjemni przygodę na stoku. Istnieją bowiem słuchawki kompatybilne z większością dostępnych na rynku kasków. Warto zwrócić tu uwagę na bezprzewodowe modele, choć zakupić można też takie z klasycznym kablem. W przypadku tej pierwszej wersji mamy często do czynienia z pracą w trybie walkie-talkie, dzięki któremu możliwe jest stworzenie grupy obejmującej nawet 10 rozmówców. Ten innowacyjny sprzęt, mimo dość wysokiej ceny, wart jest jednak zakupu jeśli cenisz sobie nie tylko towarzystwo muzyki, ale także stały kontakt z innymi ludźmi, który zresztą nie przeszkadza w jeździe. 

  • Rękawice Bluetooth

To chyba najbardziej pożądane akcesorium. Większość osób nie lubi rozstawać się ze swoimi smartfonami, nawet podczas świetnej zabawy. Tego typu rękawice łączą się z urządzeniem mobilnym przy pomocy modułu Bluetooth. Przyciski ulokowane w obrębie rękawic umożliwiają korzystanie z podstawowych funkcji na smartfonie, w tym sterowanie odtwarzaczem audio czy odrzucanie połączeń. Poza tym na szczęście nie jest to opcja nazbyt wygórowana cenowo. 

  • Przewodnictwo kostne

Ta opcja brzmi dość tajemniczo, prawda? Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które oferuje między innymi szkoła narciarska Folgarida. Właśnie dlatego dobre, innowacyjne ośrodki takie jak wspomniana szkółka narciarska Folgarida, gdzie dodatkowo każdy instruktor narciarstwa Marilleva skupia się na potrzebach pojedynczych uczniów,  to najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Czym jest przewodnictwo kostne? Jest to metoda, która pozwala na jednoczesne słuchanie poleceń instruktora i utrzymywanie kontaktu z otoczeniem. Tak więc na przykład instruktor narciarstwa Madonna di Campiglio uczy konkretnych rzeczy bez konieczności stania w jednym miejscu, podczas gdy Ty jeździsz po stoku i stale zwracasz uwagę na to, co dzieje się wokół Ciebie i nieustannie odbierasz bodźce z otoczenia. Bardzo zwiększa to bezpieczeństwo uczestników ruchu, ponieważ każdy jest w stanie zareagować szybko na ewentualne zagrożenie. Szkółka narciarska Madonna di Campiglio jest zresztą jednym z nielicznych ośrodków, który oferuje to rozwiązanie. Na tym szczególnie warto się skupić, w końcu nasze bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem. 

Jak widać, nowoczesne rozwiązania to nie tylko urozmaicenie jazdy na nartach, ale także zwiększenie bezpieczeństwa. Oczywiście istotne są nie tylko innowacje, ale także odpowiednia uwaga ze strony nauczyciela, przy czym warto wspomnieć, że najlepszą opcją jest nauka na kursie, która daje znacznie lepsze efekty aniżeli samodzielne dochodzenie do poprawy swoich umiejętności. Ośrodki takie jak szkółka narciarska Marilleva, gdzie instruktor narciarstwa Folgarida koncentruje się nie tylko na progresie grupy, ale także na potrzebach i problemach pojedynczych uczestników pozwalają na przyjemniejszą i szybszą naukę, niezależnie od tego, na jakim stopniu zaawansowania jesteśmy.