logo_2

Przygotowanie fizyczne do wyjazdu na narty

Wyjazd na narty zazwyczaj kojarzy się z dobrą zabawą, bo w zasadzie czemu miałoby tak nie być? Czas spędzony z przyjaciółmi czy rodziną, piękne krajobrazy, na przykład na włoskich stokach – takich, na jakich umiejscowiona jest chociażby szkółka narciarska Marilleva… Czego chcieć więcej? Planując taki wyjazd nie możemy jednak zapomnieć o jednej bardzo istotnej rzeczy – o odpowiednim przygotowaniu. Nie chodzi tu tylko o właściwą odzież czy umiejętności, ale także o sprawność fizyczną. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że narty to także sport i to bardzo wymagający. Wydawać by się mogło, że to tylko lekkie zjeżdżanie z górek, aczkolwiek w rzeczywistości dyscyplina ta angażuje mięśnie całego ciała, które – jeśli są nieprzygotowane – mogą później dać o sobie znać w postaci tak zwanych zakwasów. Choć oczywiście dobre ośrodki szkoleniowe, takie jak szkoła narciarska Livigno dostosowują intensywność lekcji do stopnia zaawansowania ucznia, a instruktor narciarstwa Marilleva reaguje na problemy i potrzeby każdego, pojedynczego uczestnika to jednak wszelkie kontuzje i przeciążenia mięśni mogą się zdarzyć. Jeżeli chcesz więc uniknąć przykrych wypadków to pamiętaj o przygotowaniu fizycznym przed wyjazdem. 

Co daje nam przygotowanie fizyczne do jazdy na nartach?

Korzyści jest tu bardzo wiele! Przede wszystkim powoduje to większą przyjemność z uprawiania tego sportu, ponieważ eliminujemy problem zadyszki czy przemęczenia mięśni. Zamiast tego jesteśmy w stanie jeździć znacznie dłużej, nie robiąc sobie co chwila przerw. Kolejną kwestią jest tu oczywiście bezpieczeństwo. Na stoku jest ono szczególnie ważne, ponieważ ryzyko wypadku czy kontuzji podczas nieumiejętnego jeżdżenia jest spore. Nad bezpieczeństwem pieczę sprawują oczywiście nauczyciele. Na przykład instruktor narciarstwa Madonna di Campilgio pilnuje, aby każdy uczeń jeździł prawidłowo, stosował właściwą technikę, a przy tym panował nam swoim ciałem. Dodatkowo ośrodki takie jak szkoła narciarska Madonna di Campiglio dużą wagę przykładają do umieszczenia uczestników we odpowiednich grupach pod względem poziomu, a także do rozgrzewek przed właściwą jazdą. Równie ważna jest tu kondycja fizyczna, która nie tylko pozwala jeździć dłużej i efektywniej, ale także pomaga nam łapać równowagę i przybierać właściwe pozycje, ponieważ mięśnie są wystarczająco rozciągnięte i wytrenowane. Poza tym sport to zdrowie, więc wszelkie treningi pozwolą Ci zadbać o swój organizm, a może nawet zrzucić kilka zbędnych kilogramów i wymodelować sylwetkę? Kto wie?

Jakie treningi wykonywać przed wyjazdem na narty?

Taki plan treningowy nie jest na szczęście nazbyt wymagający, bowiem nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani dużych ilości czasu. Tak naprawdę wystarczy nawet 30 minut dziennie 2-4 razy w tygodniu przez około miesiąc-dwa, by poprawić swoją wydolność. Warto ułożyć własny plan treningowy, który będzie dostosowany do naszych potrzeb i predyspozycji. Bardzo istotne są tu wszelkie treningi cardio, które wzmacniają serce i powodują przyspieszenie jego bicia. Dzięki temu poprawia się nasza kondycja, a my stopniowo pozbywamy się tendencji do nielubianej zadyszki. Drugą sprawą są oczywiście ćwiczenia siłowe, bez których nie może obejść się tak naprawdę żaden dobry trening. Do tego potrzebne nam będzie obciążenie w postaci chociażby hantli lub – co dla wielu osób jest wygodniejsze – siłownia i całe jej dobrodziejstwo. Nie można przy tym wszystkim zapominać o najważniejszej zasadzie w treningach – o systematyczności. Sam zobaczysz, że po pewnym czasie regularnych ćwiczeń tak się do nich przyzwyczaisz, że wejdą Ci one w krew i będą sprawiać przyjemność! 

O jakich aspektach fizycznych warto pamiętać już w trakcie wyjazdu na narty?

Jeśli jedziesz na narty po raz pierwszy to warto, abyś zainteresował się ośrodkiem szkoleniowym i kursami nauki jazdy na nartach, takimi jakie oferuje na przykład szkółka narciarska Madonna di Campiglio. To właśnie na tego typu kursach, gdzie swoim profesjonalnym okiem stale podgląda Cię instruktor narciarstwa Folgarida, bardziej panujesz nad swoim ciałem, ponieważ specjaliści zwracają Ci uwagę, jeśli przyjmujesz złą postawę. Co jeszcze jest ważne? Oczywiście wykonanie rozgrzewki przed startem. Nierozciągnięte mięśnie nigdy nie wróżą dobrze, niezależnie od tego, o jaki sport chodzi. W związku z tym warto poznać odpowiednie techniki, które z całą pewnością zaprezentuje Ci Twój instruktor w ośrodkach typu szkółka narciarska Folgardia. 

No cóż, nie pozostaje więc nic innego jak tylko rozpocząć treningi przed wyjazdem w góry! Na pewno nie pożałujesz swojego wysiłku, ponieważ to właśnie dzięki niemu będziesz w stanie bez większych problemów jeździć po stokach, a przy tym unikniesz ryzyka różnego rodzaju kontuzji. Pamiętaj – narty to przede wszystkim dobra zabawa, zwłaszcza jeśli nauka prowadzona jest poniekąd w formie zabawy, tak jak robi to szkoła narciarska Folgarida a jeśli przy tym poprawisz swoją kondycję fizyczną to tym zdrowiej dla Ciebie!Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button