logo_2

Jak dobrać narty?

Wybierasz się na urlop w góry? W takim razie na pewno będziesz chciał pojeździć na nartach, a do tego wszystkiego potrzebny Ci jest odpowiedni sprzęt narciarski. Tutaj masz dwie możliwość: możesz zdecydować się na wynajęcie nart lub na ich zakup. Osoby, które jeszcze nigdy nie jeździły na nartach, powinny wybrać tę pierwszą opcję, natomiast ci, którzy już pierwsze jazdy po śniegu mają za sobą i podoba im się to, powinny zakupić własne narty, ponieważ jest to zdecydowanie bardziej opłacalne. Jak dobrać narty, aby jazda po śniegu była samą przyjemnością? Sprawdź to w naszym artykule już teraz!

Jakie rodzaje nart znajdziemy na rynku?

Na samym początku warto wspomnieć co nieco o najczęściej wybieranych typach nart. Narty z grupy Easycarver oraz AllRound to najlepszy wybór dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem. Nie są one wymagające, a za to świetnie nadają się do nauki. Ich dużą zaletą jest też atrakcyjna cena – a więc możemy śmiało stwierdzić, że początkujące osoby powinny wybrać narty z powyżej wymienionych grup.

Popularną kategorią nart jest też All Mountain. To idealny wybór dla tych, których lubią mieć duże możliwości. Mając narty z tej grupy, możemy jeździć zarówno po stokach, wyznaczonych trasach, jak i po nieubitym śniegu. Natomiast narty Race czy Crosscarver to propozycja dla tych osób, które uwielbiają dynamiczne zjazdy z dużych wysokości. Na rynku możemy znaleźć zarówno modele slalomowe, jak i gigantowe. Co ważne: to nie jest absolutnie dobry wybór dla tych, których dopiero stawiają swoje pierwsze kroczki.

Ponadto wybierając narty, na pewno zauważymy, że producenci oferują zarówno modele damskie, męskie, młodzieżowe, jak i dziecięce. I choć na pierwszy rzut oka często niczym się między sobą nie różnią, to jednak mają zupełnie inne właściwości. Przede wszystkim różni je waga, lokalizacja środka ciężkości, czy inne typy wiązań. Dlatego też narty kobiece nie są przeznaczone dla mężczyzn, jak i na odwrót.

Na co zwrócić uwagę, wybierając narty?

Aby jazda po śniegu sprawiała nam jak największą frajdę, to musimy zadbać o odpowiedni wybór nart. Pierwszą kwestią, na którą musimy zwrócić szczególną uwagę jest wzrost – powinny być one idealnie dopasowane, czyli sięgać do brody lub do czubka nosa (w przypadku większej wagi). Jeśli zdecydujemy się na zakup wyższych lub niższych nart, to najprawdopodobniej będziemy mieli problemy z kontrolowaniem jazdy, dlatego jest to bardzo ważne!

Niemniej ważna jest twardość nart. Jeśli jesteśmy początkujących, to powinniśmy wybrać miękkie narty, dzięki czemu skręcanie będzie łatwiejsze. Jednak tutaj kolejna istotna uwaga: jeśli ważymy więcej, to pamiętajmy, aby zdecydować się na twardsze narty. Nie bez znaczenia jest też szerokość nart – osoby początkujące powinny wybierać wśród tych szerszych, ponieważ zapewniają one dobrą stabilnością. Wybierając narty, zwróćmy też uwagę na promień skrętu.

Jakie wybrać narty?

Dla początkujących i średnio zaawansowanych. To, na jakie narty powinniśmy się zdecydować, jest uzależnione przede wszystkim od naszych umiejętności. Jeśli dopiero zaczynamy jeździć na nartach lub mamy za sobą dopiero kilka przejażdżek, to najlepszym wyborem będą narty z grupy Allroud. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że są to doskonałe narty do nauki, ponieważ ich sztywność jest na niskim poziomie oraz nie wymagają zbyt wiele.

Dla zaawansowanych. Jeśli jednak jeździmy już na nartach jakiś czas i mamy duże doświadczenie, to mamy znacznie szerszy wybór. Oczywiście możemy wybrać narty z grupy Allround, ponieważ one są znakomite praktycznie dla każdego, aczkolwiek dobrym wyborem będą też narty sportowe, czy Allmountain. Tak naprawdę wybór należy tylko do nas samych.

Dla zawodowców. Wśród polecanych nart dla osób, które zajmują się tym zawodowo, na pewno znajdą się modele slalomowe i gigantowe. Jeśli chodzi o te pierwsze to wyróżnia je to, że są dość krótkie, a także świetnie się sprawdzają w dynamicznej jeździe. Natomiast narty gigantowe mają większą długość i są idealne do szybkich zjazdów na dużych odległościach.Czuwamy nad bezpieczeństwem młodych narciarzy jeszcze przed rozpoczęciem śnieżnej przygody! Zgorkowców dzielimy na małe, kameralne grupy, dzięki czemu już po kilku godzinach wiemy wszystko o umiejętnościach i predyspozycjach wszystkich uczestników. Bez problemu też weryfikujemy stopień zaawansowania wskazany przez rodziców w formularzu rejestracyjnym. Gwarantujemy, że nic nie umknie naszej uwadze!

Poziom mocy "0"

Dzieci mające pierwszy raz kontakt z nartami lub brak następujących mocy narciarskich:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie zahamować pługiem oraz samodzielnie jeździć pługiem na wprost. Będzie potrafił korzystać z wyciągu taśmowego. Będzie super się bawił oraz zostanie zaszczepiony w nim narciarski duch.

Poziom mocy "1"

Dzieci które już odbyły kurs narciarski i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Będzie potrafił samodzielnie skręcać pługiem a także zatrzymać się dynamicznie w wyznaczonym miejscu. Nauczy się panować nad prędkością. Będzie potrafił samodzielnie korzystać z wyciągu orczykowego. Pozna nowe rodzaje tras narciarskich. Wykona skok na płaskim terenie.

Poziom mocy "2"

Dzieci które już odbyły kursy narciarskie i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kurs będzie polegał na doskonaleniu zdobytych wcześniej mocy narciarskich. Kursant będzie potrafił ustawiać narty równolegle podczas jazdy w skos oraz przyjąć pozycję dostokową. W fazie sterowania oraz wykończenia skrętu będzie ustawiał narty równolegle. Wykona skok na wyboistym terenie.

Poziom mocy "3"

Dzieci które już odbyły kilka kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił skręcać równolegle ślizgowo oraz wykona równoległe hamowanie bokiem. Zostanie u niego pogłębiony układ dośrodkowy w skręcie. Nauczy się prawidłowego odciążenia NW. Wykona pierwsze skręty na krawędziach podczas fazy sterowania oraz wykończenia skrętu. Nauczy się skakać na podstawowej „hopce” oraz przejazdu przez „box’a”.

3

Poziom mocy "4"

Uczestnicy, którzy odbyli już wiele kursów narciarskich i posiadają następujące moce:

Jaką moc uzyska kursant?

Kursant będzie potrafił w pełni skręcać na krawędziach oraz dostosowywać odpowiedni promień skrętu ciętego w zależności do prędkości, trasy oraz sytuacji na stoku. Narciarz zdobędzie wiedzę oraz podstawowe umiejętności z jazdy sportowej oraz z jazdy freeride’owej. Będzie doskonalił wykorzystanie „hopek” oraz „box’ów” w jeździe freestyle’owej. Stanie się w pełni samodzielnym narciarzem, wyposażonym w kompleksową wiedzę oraz umiejętności stwarzające możliwość bezpiecznego poruszania się na nartach na każdej trasie oraz w każdych warunkach.

Call Now Button